Udział robotów i wózków samojezdnych w procesach produkcyjnych i magazynowych stale rośnie. Szacuje się, że do 2025 roku na świecie będzie działało ponad 272 tysiące wózków AGV. Ten prężnie rozwijający się rynek w 2022 roku wart był już ponad 2 miliardy dolarów. Chociaż pierwowzory współczesnych wózków AGV pojawiły się już w latach 50-tych, to ostatnie 20 lat przyniosło prawdziwy rozwój tych rozwiązań.

Udział robotów i wózków samojezdnych w procesach produkcyjnych i magazynowych stale rośnie

mocna platforma transportowa samojezdnaSzacuje się, że do 2025 roku na świecie będzie działało ponad 272 tysiące wózków AGV. Ten prężnie rozwijający się rynek w 2022 roku wart był już ponad 2 miliardy dolarów. Chociaż pierwowzory współczesnych wózków AGV pojawiły się już w latach 50-tych, to ostatnie 20 lat przyniosło prawdziwy rozwój tych rozwiązań. Szczególnych nadziei w kwestii rozwoju wózków AGV upatruje się w nowoczesnych systemach opartych na sztucznej inteligencji. Zastosowanie samojezdnych wózków jest bardzo szerokie ? transportują one surowce do miejsc magazynowania lub do linii produkcyjnych, przestawiają palety lub służą za mobilne stoły montażowe. Platformy to wózki, na których można ustawić palety, kontenery lub wielkogabarytowe towary. Transportowe platformy samojezdne mogą być wykorzystywane do pełnej obsługi palet z towarami ? od dostarczenia pustej palety, przez odbiór towarów z maszyny, po zabezpieczenie i odłożenie na odpowiednie miejsce w magazynie. Samojezdne platformy są także wykorzystywane podczas załadunku i rozładunku towarów. Operatorzy wózków widłowych jedynie zdejmują palety z pojazdów ciężarowych, natomiast ich odwiezieniem na regały lub stanowiska zajmują się już pojazdy autonomiczne. Nowoczesna mocna platforma transportowa samojezdna znacznie usprawnia procesy logistyczne wewnątrz firmy. Na platformie można ustawić pojemniki z odpadami szkodliwymi i materiałami niebezpiecznymi, które zostaną przetransportowane do punktu składowania bez narażania żadnego z pracowników. W firmach farmaceutycznych i elektronicznych wykorzystuje się samojezdne platformy transportowe w celu poprawy warunków produkcji. Stwarzają one niewielkie zagrożenie dla otoczenia i nie powodują zanieczyszczenia powietrza. Samojezdne wózki transportowe posiadają napędy elektryczne, a źródłem ich mocy są akumulatory. Obecnie rozwój akumulatorów znacznie przyspieszył, co ma związek z rozwojem samochodów elektrycznych. Zmiana położenia samojezdnej platformy transportowej może być wykryta przez wbudowany żyroskop. Urządzenie to służy do nawigacji i ustalania położenia. Rozbudowane systemy czujników elektronicznych pozwalają platformom na coraz większą swobodę i znacznie podnoszą bezpieczeństwo. Pojazd autonomiczny jest w stanie wykryć, czy coś znajduje się na trasie jego przejazdu i zatrzymać się w odpowiednim momencie, żeby nie doprowadzić do kolizji. Dzięki systemowi nawigacji naturalnej wózek może sam obliczyć najkrótszą trasę do celu..

platforma transportowa samojezdnaSzczególnych nadziei w kwestii rozwoju wózków AGV upatruje się w nowoczesnych systemach opartych na sztucznej inteligencji. Zastosowanie samojezdnych wózków jest bardzo szerokie ? transportują one surowce do miejsc magazynowania lub do linii produkcyjnych, przestawiają palety lub służą za mobilne stoły montażowe. Platformy to wózki, na których można ustawić palety, kontenery lub wielkogabarytowe towary. Transportowe platformy samojezdne mogą być wykorzystywane do pełnej obsługi palet z towarami ? od dostarczenia pustej palety, przez odbiór towarów z maszyny, po zabezpieczenie i odłożenie na odpowiednie miejsce w magazynie. Samojezdne platformy są także wykorzystywane podczas załadunku i rozładunku towarów. Operatorzy wózków widłowych jedynie zdejmują palety z pojazdów ciężarowych, natomiast ich odwiezieniem na regały lub stanowiska zajmują się już pojazdy autonomiczne. Nowoczesna mocna platforma transportowa samojezdna znacznie usprawnia procesy logistyczne wewnątrz firmy. Na platformie można ustawić pojemniki z odpadami szkodliwymi i materiałami niebezpiecznymi, które zostaną przetransportowane do punktu składowania bez narażania żadnego z pracowników. W firmach farmaceutycznych i elektronicznych wykorzystuje się samojezdne platformy transportowe w celu poprawy warunków produkcji. Stwarzają one niewielkie zagrożenie dla otoczenia i nie powodują zanieczyszczenia powietrza. Samojezdne wózki transportowe posiadają napędy elektryczne, a źródłem ich mocy są akumulatory. Obecnie rozwój akumulatorów znacznie przyspieszył, co ma związek z rozwojem samochodów elektrycznych.

Zmiana położenia samojezdnej platformy transportowej może być wykryta przez wbudowany żyroskop. Urządzenie to służy do nawigacji i ustalania położenia. Rozbudowane systemy czujników elektronicznych pozwalają platformom na coraz większą swobodę i znacznie podnoszą bezpieczeństwo. Pojazd autonomiczny jest w stanie wykryć, czy coś znajduje się na trasie jego przejazdu i zatrzymać się w odpowiednim momencie, żeby nie doprowadzić do kolizji. Dzięki systemowi nawigacji naturalnej wózek może sam obliczyć najkrótszą trasę do celu.

Kategorie: Przemysł