Związki chemiczne, które wybiórczo absorbują promieniowanie elektromagnetyczne, jeśli chodzi o zakres widzialny nazywane są barwnikami. Wykorzystywane są w wielu przemysłach i dziedzinach. Od przyborów szkolnych, po cukiernictwo czy przemysł budowlany. Wśród asortymentu barwników można znaleźć zasadowe, kwasowe, bezpośrednie, zawiesinowe, lodowe i oksydacyjne, zaprawowe oraz siarkowe i kadziowe. Istnieje jeszcze grupa o budowie chemicznej. Ta grupa może być wykorzystywana tylko w przemysłach, takich jak stolarka czy budownictwo.
Barwniki przemysłowe – właściwości
Pigmenty używane do przemysłu budowlanego najczęściej wykorzystywane są do barwienia betonu czy kostki brukowej. Barwniki do betonu i artykułów betonowych są nieorganiczne. Ich bazą jest tlenek żelaza. Najczęstszą formą pigmentów do betonu jest proszek lub płyn. Zastosowanie w budownictwie jest bardzo szerokie. Pigmenty barwiące mogą być wykorzystywane podczas produkcji galanterii betonowej, do barwienia mas betonowych, tynkarskich, do barwienia fug, tworzyw sztucznych, farb czy lakierów oraz do produkcji kostki brukowej. Barwnik do kostki brukowej jest trwały i odporny na czynniki atmosferyczne i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Te substancje barwiące są odporne na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu nie blakną. Jeśli chodzi o dozowanie tych w proszku, to ilość 3-4% należy dodawać do suchej masy zaprawy.
Mimo iż pigmenty mają najczęściej zastosowanie podczas produkcji, to można je używać także na wyłożoną i wykończoną powierzchnię. Te do kostki brukowej stosowane w późniejszym czasie od położenia samej kostki mogą zmienić wygląd jej lub mogą wyrównać jej koloryt. Pigmenty przenikają głęboko do wnętrza kostki, uzupełniając jednocześnie wszystkie pory na jej strukturze. Uzupełnienie wszystkich porów oznacza, że jej struktura stanie się gładka i jednolita. Wobec tego nie tylko wygląd i kolor będzie ujednolicony, ale także struktura. Większość barwników do kostki brukowej, dostępna na rynku jest odporna nie tylko na opady atmosferyczne i działanie promieni słonecznych, ale także jest odporna na ścieranie podczas chodzenia, podczas jazdy na rowerze czy rolkach, podczas parkowania i jazdę samochodem, odporna na wyciekający olej spod samochodów czy odporna na inne płyny wylewające się z różnych przemysłowych urządzeń.
Zastosowanie barwników w przemyśle budowlanym lub do innego przemysłu jest szerokie. Decydując się na użycie tych pigmentów warto poradzić się specjalistów, którzy doradzą jaką formę użyć i jaka się sprawdzi do tej, konkretnej powierzchni.
0 komentarzy