W ostatnim czasie zdecydowanie większy nacisk kładziony jest na kwestię prawidłowej aranżacji przestrzeni dostępnej w ogrodzie czy też na tarasie. W szczególności dba się obecnie o możliwość zastosowania odpowiedniego zadaszenia. Na przykład takie, jak pergola, zapewni skuteczną ochronę przed słońcem, przekładając się jednocześnie na większą estetykę ogrodu. Pergole są tym elementem małej architektury, po który sięga się szczególnie często. Dzięki pergoli bowiem, zadbać można o bardzo skutecznie zacienienie danego tarasu, przy jednoczesnym zachowaniu jego lekkości oraz estetyki.

Elegancka pergola, stylowy dodatek do każdego ogrodu

Pergola przyściennaPergole były tak naprawdę stosowane już w epoce średniowiecza, ale oczywiście na przestrzeni czasu ich wygląd i funkcjonalność ulegały sporym zmianom. Wtedy przybierały one najczęściej formę lekkich konstrukcji wykonanych z drewna, z charakterystycznym zadaszeniem w formie kratownicy, będącej jednocześnie podporą dla roślin pnących. Obecnie pergole zostały udoskonalone tak, by dostosować ich wygląd i funkcje do współczesnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Konstrukcje takie, jak elegancka pergola przyścienna, mogą spełniać więc aktualnie znacznie więcej funkcji, niż jedynie zacieniać przestrzeń ogrodową. Można je teraz wyposażyć na przykład w różne, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, zdecydowanie polepszające funkcjonalność całości.

Pergola przyściennaChodzi tutaj na przykład o często stosowane obrotowe lamele dachowe, ale także i o ruchome przesłony boczne. Dzięki temu, pergola ogrodowa zapewniać będzie mogła nie tylko skuteczną ochronę przed intensywnym słońcem, ale także i przed deszczem, wiatrem czy też innymi czynnikami atmosferycznymi. Pozwoli to na swobodne korzystanie z przestrzeni dostępnej w ogrodzie czy też tarasie, bez praktycznego oglądania się na aktualne warunki atmosferyczne. Zamiast drewna, do wykonania pergoli wykorzystuje się coraz częściej trwalsze materiały, w postaci aluminium oraz stali nierdzewnej. Dzięki temu, liczyć można na możliwość korzystania z pergoli przez wiele lat od momentu faktycznego ich zamontowania. Co więcej, wyróżniają się one obecnie znacznie bardziej estetycznym wykończeniem, a wszystkie elementy sterowania są ukryte wewnątrz tej konstrukcji.

Pergole są obecnie elementem stosowanym coraz częściej w wielu tarasach oraz ogrodach. Wszystko przez wzgląd na fakt, że dzięki nim zadbać będzie można o wyjątkowo skuteczną ochronę przed operującym słońcem oraz innymi, potencjalnie niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Pergole znane są już od wieków, ale na przestrzeni kolejnych lat wyróżniały się one coraz bardziej solidnym i estetycznym wykonaniem.

Kategorie: Ogród