Żaluzje i rolety wewnętrzne występują w wielu wariantach. Można zamówić te rzymskie, materiałowe, aluminiowe, a nawet z drewna egzotycznego. Różnią się one jednak nie tylko kolorystyką czy materiałem wykonania, ale również sposobem montażu. Jakie wyróżnia się opcje oraz które z nich będą najlepsze?

Przesłony okienne – które wybrać?

żaluzje w łomiankachKażda ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wiele zależy od tego z jakim typem żaluzji mamy do czynienia. Przykładowo, aluminiowe żaluzje w Łomiankach można montować na ramie okna, jak również wewnątrz niego. Ten pierwszy jest łatwiejszy, można go wykonać samodzielnie. Kaseta żaluzji posiada specjalną nakładkę którą montuje się na górnej krawędzi ramy, tak że roleta zwisa dotykając szyby. W drugiej opcji kaseta montowana jest pomiędzy dwoma szybami okiennymi, jednak nadal jej element sterowniczy ? sznurek- znajduje się na zewnątrz. Wariant numer jeden jest dobry, kiedy chcemy mieć łatwy dostęp do żaluzji i samodzielnie zająć się instalacją. Jednak tak roleta bardziej się niszczy i kurzu. Z kolei montaż wewnątrz szybowy jest trudniejszy, ale roleta jest bardziej chroniona.

przesłona okiennaDruga opcja w temacie osłon okiennych to rolety materiałowe ? zarówno te z bawełny jak rolety rzymskie, jak i ze specjalnej tkaniny powlekanej (sztywnej). One zwykle montowane są w kasecie tuż nad otworem okiennym. W ten sposób rama okienna jest nienaruszona, a sam montaż często łatwiejszy ? trzeba tylko przewiercić kasetę do sciany. W dodatku roleta zwisa wtedy tak, że pomiędzy nią a oknem jest spora przestrzeń ? zazwyczaj sięga ona krańca parapetu. W takim wypadku można jednocześnie opuścić żaluzję by słońce nas nie raziło ale z drugiej strony rośliny stojące na parapecie nadal będą miały dostęp do promieni UV. Wadą tego rozwiązania jest fakt iż po zdjęciu rolety zostaną otwory w ścianie, a sama roleta musi być dłuższa by przykryła całe okno.

Warto wspomnieć także o plisach które są montowane na listwie okiennej, ale po jej bokach. Tam sa specjalne ,,szyny? po których będzie się przesuwała roleta. Dzięki temu można opuszczać ją zarówno z góry jak i podciągać od dołu. Wadą jest za to fakt, że utrudnia to mycie okien ? trzeba to robić na raty i uważać by nie zmoczyć rolety. Jak widać żaluzje wewnętrzne można montować na różne sposoby, zarówno na ramie okiennej, jak i na ścianie. Dzięki temu można dobrać roletę która będzie dla nas najbardziej praktyczna w codziennym użytkowaniu, jak i podczas czyszczenia okolic okiennych lub w trakcie ewentualnego remontu.

Kategorie: Wnętrza