Nawadnianie kropelkowe ma wiele zalet, dlatego pojawia się ono nie tylko u plantatorów i sadowników, ale również właścicieli przydomowych ogródków. Systemy te pozwalają na zaoszczędzenie czasu, pełna automatyzacja jest szczególnie istotna w uprawach przemysłowych, dodatkowo możliwość wprowadzania przez kroplomierze herbicydów zapobiega wzrastaniu chwastów w uprawach. Systemy kropelkowe pozwalają na zminimalizowanie powierzchni nawadniania, w młodym sadzie – może to być nawet do 10%, co oczywiście wiąże się bezpośrednio ze zużyciem wody.

Odpowiednie nawodnienie

krople wody Dla wielu liczy się również stwarzanie optymalnych warunków wilgotności gleby, ponieważ skorelowane jest to z odpowiednim wzrostem roślin i ich plonowaniem. Dodatkowo taki system często wykorzystuje się do rozprowadzania nawozu. Wodę można wzbogacić składnikami pokarmowymi, jak fosfor, azot czy potas, które trafią bezpośrednio do układu korzeniowego. Niezawodny system nawadniania kropelkowego przyczynia się do bardziej efektywnego wykorzystania nawozów, a przede wszystkim do redukcji zużycia ich ilości, co z kolei wiąże się z oszczędnością pieniędzy. Jak już wcześniej wspomniano, nawadnianie kropelkowe istotnie wpływa na wzrost i plonowanie roślin. Odnotowano, że przy tym systemie plony dla jabłoni wzrosły o 38%, dla pomidorów o 70%, a u ogórków nawet do 400% w porównaniu do nawadniania bruzdowego.

kropelki wody Specjalistyczna literatura światowa podaje, że pod wpływem doprowadzania wody do korzeni, zwyżka plonów wynosi dla roślin sadowniczych od 20 do 50%, dla warzywniczych od 50 do 100%, a w przypadku pozostałych od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Nie bez znaczenia pozostaje także czas podlewania roślin, niektórzy specjaliści twierdzą, że powinien on pokrywać potrzeby wodne rośliny w ciągu 12 godzin pracy, inni uważają, że 6 godzin w zupełności wystarczy. Kroplomierze pozwalają na stały nieduży dopływ wody, w okresie bezdeszczowym wydaje się to najkorzystniejszym rozwiązaniem. Czas podawania wody przez system kropelkowy nie powinien być krótszy niż 6-8 godzin. Do określenia tych wartości przydaje się tensjometr, służący do pomiaru wilgotności gleby.

W ciągu ostatniej dekady warunki atmosferyczne w Polsce intensywnie się zmieniają, miesiące skrajnej suszy przeplatają się z tymi bardziej deszczowymi w bardzo nieprzewidywalny sposób. Odpowiednie nawodnienie to podstawa w uprawie jakichkolwiek roślin. Systemy nawadniania kropelkowego zapewniają prawidłowe nawilżenie gleby, co przekłada się na większe plonowanie i szybszy wzrost, a to wydaje się ich główną, choć nie jedyną zaletą.

Kategorie: Ogród

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder