Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, często podawane jako alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego, czy elektrycznego. Jest to doskonałe rozwiązanie w miejscach, w których niemożliwe jest podłączenie do sieci gazowej. 

Polecane pompy ciepła

pompy ciepłaDla użytkowników tego urządzenia główną jego zaletą są stosunkowo niskie koszty eksploatacji ? szczególnie w porównaniu do kotłów na paliwo ciekłe lub gazowe. Główną zaletą pompy ciepła jest fakt, że odpowiednio dobrane do kubatur i powierzchni ogrzewanych pomieszczeń urządzenie jest całkowicie bezobsługowe. Wysoka automatyka, brak konieczności ładowania opału, rozpalania, czy czyszczenia pieca bezpośrednio wpływają na komfort i łatwość użytkowania tego urządzenia. Bardzo istotnym aspektem dla wielu inwestorów jest fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem wysoko ekologicznym. Wskutek ogrzewania nie powstają żadne spaliny, a do środowiska nie są emitowane żadne substancje szkodliwe. Urządzenie pompy ciepła jest ponadto bardzo kompaktowe, dzięki czemu można je zainstalować w dowolnym budynku. Nie zajmuje ono dużo miejsca, często jest ono podwieszane. Ponadto nie jest wymagane umieszczanie go w specjalnym pomieszczeniu, na przykład kotłowni, jak w przypadku pozostałych, klasycznych urządzeń grzewczych. Może się ona zatem znajdować przykładowo w pralni lub dowolnym innym pomieszczeniu gospodarczym, bądź użytkowym. Ze względu na to, że to wytwarzania energii cieplnej nie jest zużywane żadne paliwo (olej, gaz, czy paliwo stałe) nie ma konieczności jego uzupełniania, czy sprawdzania stanu ? brak zbiornika na paliwo, opał czy instalacje jest kolejnym atutem urządzenia, który bezpośrednio wpływa na oszczędność miejsca.

pompy ciepłaUżytkowanie pompy ciepła jest niezwykle bezpieczne ? nie niesie za sobą ryzyka wybuchu czy przedostania się niebezpiecznych gazów jak tlenek węgla. Pompa ciepła, jak każde inne urządzenie ma swoje wady ? główną z nich jest jej wysoki koszt zakupu i instalacji, jednak inwestycja ta zwróci się po kilku latach. Praca pompy ciepła uzależniona jest od stałego dostępu do energii elektrycznej ? w przypadku nagłego spadku lub czasowego zaniku napięcia jej praca jest niemożliwa, dlatego warto zaopatrzyć dom w dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania niewymagającego dostępu do prądu, jak na przykład kominek. Wśród pomp ciepła wyróżniamy między innymi pompy powietrzne, które emitują pewien poziom hałasu w postaci szumu, który może być uciążliwy dla mieszkańców ? warto wówczas zainstalować urządzenie w odległym, zamkniętym pomieszczeniu, co pomoże je stłumić. Pomimo wad urządzenia, inwestorzy coraz chętniej decydują się na instalację pompy ciepła w swoich realizacjach.

Głównym atutem przemawiającym za takim wyborem jest wysoka ekologiczność urządzenia, a także jego bezobsługowe i proste działanie. Ponadto urządzenia te spełniają wymagania budownictwa energooszczędnego, z który coraz częściej można się spotkać przy polskich drogach.

Kategorie: Ogrzewanie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder