W Polsce nawet jeżeli posiada się działkę na własność, nie jest powiedziane, że można na niej robić wszystko, na co ma się ochotę. Niektóre procedery są zabronione przez prawo i choć może to kogoś dziwić, także na ścięcie drzewa trzeba mieć zgodę. Wszystko po to, by nie dochodziło do aktów wandalizmu i do niszczenia wspólnego środowiska.
Pełnoprawna wycinka drzew
Jak wiadomo, drzewo daję tlen, cień, opał, a także ma wiele innych zalet. Latem można rozwiesić pomiędzy jednym a drugim drzewem hamak i wypoczywać. Należy przy tym pamiętać, że im grubszy pień, tym lepiej dla osoby wypoczywającej, bo może czuć się bezpieczniej i stabilniej. Co w przypadku, gdy drzewo rosnące od lat w skrajni drogi lub tuż obok budynku mieszkalnego będzie stanowiło realne zagrożenie? W przeszłości doszło już do wielu wypadków i kolizji, gdzie poważnie ucierpieli lub stracili życie ludzie, bo ich samochód uderzył w pobliskie drzewo. Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, dokładna wycinka drzew w Bydgoszczy jest rozwiązaniem na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych, które stracił życie w zderzeniu ze starym i spróchniałym drzewem. Przepisy jasno określają, co należy zrobić, jeżeli chce się usunąć niewygodnego dęba lub buka i by nie narazić się na sankcje. Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa ze swojej posesji wymaga zgody ze strony wójta gminy, jeżeli obwód pnia topoli, wierzby czy klonu przekracza osiemdziesiąt centymetrów.
W przypadku kasztanowca, robinii lub platanu klonistego, obwód ten nie może być większy niż sześćdziesiąt pięć centymetrów. Dobrą wiadomością jest, że w przypadku drzew mniejszych niż pięćdziesiąt centymetrów w obwodzie nie potrzeba specjalnych pozwoleń. Wzór zgłoszenia o ścięcie problematycznego drzewa można napisać odręcznie, byleby zawierał imię i nazwisko, oznaczenie nieruchomości oraz rysunek, a najlepiej mapkę określającą położenie podmiotu do usunięcia. Po wpłynięciu wniosku, by zmierzyć faktyczny rozmiar obwodu pnia drzewa do ścięcia, przyjedzie rzeczoznawca, który sprawdzi, że jego wynik zgadza się z tym, który istnieje na papierze. Później należy już tylko czekać na odpowiedź z urzędu gminy o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku. Na pozwolenie można czekać nawet dwa tygodnie.
Warto pamiętać, by drzewo uprawnione do usunięcia ściąć w przeciągu półrocza, gdyż po sześciu miesiącach od zgłoszenia należy ponownie starać się o pozwolenie. O zezwolenie nie trzeba się starać, jeżeli chce się ściąć drzewa i krzewy rosnące na nieruchomościach właściciela działki. Nie mogą one być także usuwane w celach rozpoczęcia działalności gospodarczej, a jedyni na własny użytek – by było bezpieczniej i korzystniej.
0 komentarzy