Porta, drzwi, wrota. Tak najczęściej określane są wejścia, które udostępniają nasze cztery kąty. Otwierają nasz prywatny, przytulny światek dla innych. Posiadają też drugą naturę: stają się niewzruszonym opiekunem, stojącym na straży naszego ogniska domowego. Możemy obdarzyć go zaufaniem i spać spokojnie kiedy nad nami czuwa.

Brama z zewnątrz

Piotr Schmandt, w swojej książce pt. ?Pruska zagadka? stwierdził, że tak jak buty są w stanie powiedzieć wiele o człowieku, tak samo w imieniu domu wypowiadają się jego drzwi. Drzwi wejściowe są jego odzwierciedleniem. Dopełnieniem. Stoją na jego straży, lub zapraszają do środka przybyłych gości. O to aby ich przekaz stał się jak najbardziej czytelny, dbają konstruktorzy projektujący drzwi zewnętrzne. Dokładają wszelkich starań, żeby nowoczesny dom mógł szczycić się portami, które oddają jego innowacyjność, by tradycjonalizm tradycyjnej ?chatki? z przedmieścia był jak najbardziej zauważalny, a także aby drzwi wejściowe do domu rodzinnego, mogły cieszyć się zaufaniem całej familii. Ponieważ drzwi odgrywają bardzo ważną rolę w życiu mieszkańców domu, ich wykonanie musi być na najwyższym poziomie. Solidność i bezpieczeństwo to podstawy, w które warto zainwestować, więc drzwi zewnętrzne tanio zakupione, to niekoniecznie dobry wybór. Istnieje wiele opcji, które doprowadzają potencjalnych włamywaczy do białej gorączki, kiedy na drodze stają im dobrze wykonane drzwi zewnętrzne. Od specjalnych, ukrytych bolców, utrudniających wyłamanie drzwi, poprzez wzmacniane szyby i zamki antywłamaniowe.

drzwi prawe czy leweCoraz częściej wprowadzane są bardziej modernistyczne rozwiązania: czytniki linii papilarnych, umożliwiające dostęp do domu jedynie wybranym osobom, a także automatyczny zamek, który rygluje drzwi bez użycia klucza, od razu po ich zamknięciu. Jest to opcja stworzona z myślą o zapominalskich i dzieciach, którym w pośpiechu często umyka przekręcenie zamka. Udowodniono, że niezabezpieczone drzwi stają się bardzo łatwym celem dla tzw. ?cichych złodziei?, którzy nawet w biały dzień, dostają się do mieszkań, i zabierają cenniejsze rzeczy, które są dostępne. Natomiast poszkodowany często nie ma nawet pojęcia o tym, że właśnie jest okradany.

Zachwycające drzwi domowe

Drzwi zewnętrzne do domu są projektowane w taki sposób, aby mogły służyć swoim domownikom przez lata. Oprócz ważnego aspektu broniącego przed włamywaczami, mają również obowiązek chronić również przed żywiołami. Mają być im niestraszne zarówno słońce, wiatr, deszcz, śnieg, a nawet ogień. Coraz częściej przywiązuje się uwagę do tego, aby drzwi wejściowe nie tylko posiadały uszczelki chroniące przed wilgocią, oraz wierzchnią warstwę odporną na blaknięcie i uszkodzenia wywołane mrozem.

Wewnętrzna część nowoczesnych drzwi, wypełniona zostaje specjalnym materiałem izolującym, zabezpieczającym przed chłodem, dźwiękiem, a nawet ewentualnym pożarem. Część wygłuszająca ma istotne znaczenie zwłaszcza wtedy, jeśli mamy na uwadze drzwi zewnętrzne mieszkaniowe- kiedy nie chcemy, aby dźwięki dobywające się w reszcie budynku wielorodzinnego przedostawały się do naszego mieszkania. Natomiast piękna oprawa zewnętrzna to jedynie miły dodatek uzupełniający całość. Różnego rodzaju wykończenie czyni nasze drzwi oryginalnymi. Zwłaszcza te, które tworzone są na specjalne życzenie klienta, nadają charakteru domowi i wyróżniają spośród innych. Niech drzwi zewnętrzne jakie kupić pragniemy będą najlepsze ze wszystkich. Natomiast problem dotyczący tego gdzie kupić drzwi zewnętrzne, w dzisiejszych czasach często rozwiązuje się sam.

Drzwi towarzyszą człowiekowi od lat. Posiadają swoją symbolikę i mają swoje miejsce w kulturze. Nigdy nie były takie same: wyróżniał je kształt, wielkość, materiał, z którego zostały wykonane, czy zdobienia. Jednak niezmiennie pozostają ważną częścią w domu każdego człowieka. Rzeczą, bez której dom, nie byłby domem.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder