Posiadanie choćby najmniejszego gniazdka jest spełnieniem marzeń dla każdej rodziny rozpoczynającej wspólne życie. Jednak każde początki są trudne. Również na nowym życiowym starcie trzeba liczyć się z każdym groszem. Dlatego tak ważne jest wiedzieć na co trzeba się przygotować planując budowę własnego lokum.
Jak liczyć, żeby się nie przeliczyć?

?Mały, biały domek?

Wielu ojców rodziny pragnie, aby ich dom był zarówno solidny jak i wygodny. Ale mile widzianą cechą takiej budowli mogłaby być niewielka cena, wymagana do jej wzniesienia. Zależnie od tego, jakie są nasze wizje względem projektu, oraz tego, jakie materiały chcemy na ten cel przeznaczyć i jakiej ekipie powierzyć wzniesienie naszego przyszłego miejsca zamieszkania, powinniśmy nastawić się na różnego rodzaju wydatki.Młode rodziny, jako swoją przyszłą ostoję najczęściej wybierają domy parterowe.

Posiadają one wiele zalet. Dzięki swojej bryle, ich budowa trwa dużo krócej, niż domów piętrowych, łatwiej jest je ocieplić, a ich użytkowanie jest niezwykle praktyczne, zwłaszcza, jeśli w domu mają zamieszkać małe dzieci lub osoby starsze czy niepełnosprawne.Odpowiedni rozkład, pozwala na bezproblemowy dostęp do każdego z pomieszczeń. Plusem jest to, że nawet niewielkie domki, można zaaranżować w taki sposób, by były one przestrzenne i funkcjonalne.

klasyczne drzwi tarasowe W przypadku, gdyby rodzina miała się rozrosnąć, parterowe domy dają możliwość zorganizowania poddasza, jako użytkowego. Domek parterowy posiada również kilka wad. Jego powierzchnia będzie większa niż domu piętrowego, co oznacza większe koszty związane z fundamentami i ścianami. Zajmuje on również więcej miejsca na działce. Najbardziej kłuje w serce jednak fakt, że domy parterowe są trudniejsze w ociepleniu, przez swój mniej rozłożysty dach i większą powierzchnię na jednym poziomie. Jednak tę przeszkodę da się nieco obejść: możemy ocieplić poddasze tak, jak w przypadku poddasza użytkowego.

Będzie to dodatkowy koszt, jednak na przestrzeni czasu nasza decyzja może się opłacić, a kto wie: może dodatkowy kąt kiedyś się przyda? Koszt budowy parterowego domu jest oczywiście mniejszy, niż wkład, jaki musielibyśmy przeznaczyć na budynek posiadający piętro. Poza tym, współczesne rodziny wolą inwestować w niewielkie projekty. A więc ile kosztuje budowa małego domu parterowego i na co zwracać szczególną uwagę w czasie przygotowywania kosztorysu?

Czy już brać kredyt?

Koszt małego domu uzależniony jest przede wszystkim od miejsca jego postawienia. Duże znaczenie ma zarówno odległość od centrum miasta, jak i województwo: zanotowano np., że najwyższe wydatki związane z budową domu ponoszą mieszkańcy województwa śląskiego i wielkopolskiego. Również jakość działki ma wiele ?do powiedzenia?. Nasze nakłady pieniężne wzrosną, jeśli grunt jest np. grząski. Niesprzyjające warunki budowlane wiążą się z dodatkową opłatą za robociznę, a także materiały (budynek wymaga w tym przypadku trwalszych i stabilniejszych fundamentów). Koszt domku jednorodzinnego można oszacować na zasadzie przybliżonych wymiarów uwzględnionych w projekcie, jednak będzie to wynik niedokładny.

Zawsze trzeba w jego przypadku brać poprawkę na to, że lepiej wymiar zawyżyć, aby materiału zostało, niż poprowadzić obliczenia według dokładnych danych, a później miotać się pomiędzy sklepami z powodu braków. W Polsce najczęściej buduje się 100m2, 140m2 i 200m2 domy parterowe cena budowy każdego z nich zależna jest tak samo od wielkości, jak i od jakości materiałów, które zechcemy zainwestować. My podamy bardzo przybliżone koszty budowy domów, o ww. wielkości.

Szacuje się, że nasz wkład w 100m2 dom jednorodzinny (od stanu zerowego do surowego zamkniętego), w całości wybudowany z materiałów o niskiej jakości wyniesie około 118 tysięcy złotych. Najdroższe materiały dostępne na rynku, to wydatek około 147 tysięcy złotych. Dom 140m2 to rozpiętość pomiędzy 132 tysiącami, a 205 tysiącami złotych. Na 200m2 dom może sobie pozwolić niewielu. Koszt budowy tak dużego domu w najniższym przedziale wynosi około 158 tysięcy złotych, natomiast w najwyższym 242 tysiące złotych.

Gdy fundamenty i mury są gotowe, czas pomyśleć o wykończeniu naszych domów. Gdyby wybudować nasze domy od razu do stanu deweloperskiego, posiłkując się materiałami i ekipą specjalistów ze średniej półki cenowej, nasze koszty wyniosłyby (w kolejności od najmniejszego z budynków): 232 tysiące, 276 tysięcy i 319 tysięcy złotych. Wyposażenie domu to cena indywidualna. Jednak my również podamy jego przybliżony koszt. Przykładowy wydatek wiążący się z wykończeniem naszego domy jednorodzinnego może wynieść dla budynku 100 m2 około 75 tysięcy, dla domu 140m2 około 91 tysięcy natomiast dla 200m2 nawet do 100 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Na koszty budowy naszego przyszłego lokum ma wpływ wiele czynników. Z jednymi jesteśmy sobie w stanie poradzić,m z innymi nie. Oddany ?pod klucz? mały domek 100 m2 może osiągnąć cenę nawet 300 tysięcy, koszt dwa razy większego domu w tym samym, końcowym stanie może wynieść 417 tysięcy złotych. Różnica zdaje się być znacząca. Weźmy więc pod uwagę wszystkie aspekty. Jeżeli napotkamy problemy w obliczeniach, specjalne darmowe kalkulatory dostępne w internecie wykonają tę pracę za nas.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder