Ogrzewanie mieszkania to kwestia, która z całą pewnością potrafi spędzić sen z powiek. Trzeba wziąć ją zdecydowanie pod uwagę już na wstępnym etapie planowania oraz projektowania mieszkania. Bardzo szybko pojawia się jednak kwestia związana z tym, że na etapie projektu jeszcze nie wiadomo jaki konkretnie rodzaj ogrzewania zostanie zaimplementowany w danym mieszkaniu.

Centralne ogrzewanie to najlepsza opcja?

ogrzewanie mieszkaniaWarto pamiętać o tym, że wybór odpowiedniej podstawy do systemu centralnego ogrzewania to prawdopodobnie jeden z najważniejszych wyborów z jakimi można mieć do czynienia, dlatego niesamowicie ważnym jest poświęcenie mu odpowiedniej uwagi oraz czasu. W kontekście wyboru podstawowego elementu centralnego ogrzewania mieszkania z reguły istnieją trzy najbardziej popularne opcje. Należą do nich przede wszystkim ogrzewanie klasycznym piecem na opał, ogrzewanie za pomocą bojlera na prąd i ogrzewanie za pomocą kotła gazowego. Te trzy rodzaje centralnego ogrzewania są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych opcji, które znajdują się w wielu polskich domach. Ich popularność jest niezaprzeczalna, ale jakie są ostatecznie ich zalety oraz wady? W kontekście klasycznego ogrzewania na opał to najpopularniejszą opcją są piece, które tak naprawdę są potężnymi urządzeniami grzewczymi. Przez potężne rozumie się ich zdolność do ogrzewania naprawdę dużych powierzchni. Dodatkowo, takie piece na opał często są w stanie tworzyć naprawdę wysokie temperatury, co jest szczególną zaletą w naturalnie zimnych miejscach. Do ich wad natomiast można zaliczyć przede wszystkim to, że proces palenia w takich piecach często jest uporczywy i przede wszystkim niezbyt komfortowy w kontekście dymu ze spalonego węgla oraz drzewa.

centralne ogrzewanieDodatkowo, cena palenia w takim piecu jest porównywalna do ogrzewania gazowego. Co do samego gazu, to często można mieć do czynienia z instalacją gazową dostarczającą surowiec w postaci gazu ziemnego do kotła gazowego, który z kolei ogrzewa wodę. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, eleganckie i w żaden sposób nie utrudniające życia. Niemniej jednak, jest to jednocześnie najdroższe rozwiązanie ze wszystkich dostępnych, gdyż koszta instalacji gazowych są zdecydowanie wysokie. Ostatnią opcją w kontekście instalacji jaką jest centralne ogrzewanie w domu jest rzecz jasna klasyczny bojler elektryczny. Ta opcja jest również zdecydowanie wygodna w kontekście użytkowania, a zarazem cechuje się prawdopodobnie najszybszym czasem gotowości do pracy. Niemniej jednak, to konkretne rozwiązanie z całą pewnością może zagwarantować, że rachunki za prąd zdecydowanie skoczą do góry, co może być nieprzyjemnym zaskoczeniem. Jak więc widać, trzy główne sposoby ogrzewania mają swoje plusy, ale i również minusy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku klasycznego pieca na opał to koszta aparatury mogą zdecydowanie przewyższyć koszta przykładowej instalacji gazowej, a wynika to głównie z rodzaju pieca zastosowanego w domu.

Niemniej jednak istnieje bardzo wiele zróżnicowanych pieców, gdzie powierzchnia grzewcza potrafi być zdecydowanie wysoka, co czyni je świetnym rozwiązaniem do wielkich obiektów. Z drugiej strony, armatura gazowa i bojler elektryczny również ma swoje unikalne zalety, o których warto pamiętać przy wyborze sposobu ogrzewania.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder