Wiele osób pragnie zrezygnować z malowania ścian, na rzecz ich tapetowania. Nie jest to jednak tak proste. Tapetowanie jest bardziej wymagające, a źle dobrany wzór może wszystko zniweczyć i sprawić, że wnętrze będzie paskudnie się prezentowało. Warto zatem kierować się sprawdzonymi zasadami wyboru wzoru tapet, jak również odpowiednio się przygotować do kładzenia tej dekoracji ściennej.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze tapet?

zachód słońca nad morzem Pierwsza rzecz to wybór tapety. Ważna jest wielkość pomieszczenia, jego rodzaj oraz styl w jakim będzie urządzone. Jasne barwy działają powiększająco i rozświetlająco, analogicznie te ciemne pomniejszają i sprawiają, że pomieszczenie jest ,,ciężkie?. Jeśli chodzi o rodzaj pomieszczenia to warto dobierać tapety tematyczne np. motywy morskie do łazienki, czy owocowe do jadalni. W sypialni lepsze będą wzory uspokajające np. tapety ze wschodem słońca nad morzem. Do salonu można nieco zaszaleć i wziąć tapetę geometryczną czy ,,kosmiczną?. Styl także ma znaczenie. Przykładowo, do sypialni Urban jungle można wziąć tapetę ,,liściastą?, a do tej skandynawskiej tę z motywem białych kwiatów lub piórek. Druga kwestia to przygotowanie się do tapetowania. Ściana powinna być gładka, czysta. Tapeta co prawda przykryje i zamaskuje drobne zarysowania czy plamy, jednak nie wszystkie. Jeśli widać ubytki w ścianie to trzeba je zaszpachlować, a potem oszlifować ścianę.

tapety ze wschodem słońca nad morzemNie może być na niej też nic tłustego bo tapeta się nie przyklei dobrze. Jeśli tapeta jest w rolce to trzeba odmierzyć ją i pociąć na kawałki takiej długości jak ściana. Najlepiej zacząć klejenie od sufitu ? wtedy ewentualne nierówności na skraju tapety zamaskuje się listwami podłogowymi. Klei się tapetę też od części bardziej reprezentacyjnej i widocznej, tak by ewentualne ,,połówki? tapety mniej rzucały się w oczy. Jeśli mamy tapetę na wymiar to ten etap nam odchodzi. Co do klejenia to też są różne metody, zależne od rodzaju tapety. Czasem nakłada się klej na tapetę i całość przykleja do ściany, czasem klejem smaruje się ścianę i do niej dokleja tapetę. Są też warianty samoprzylepne, zabezpieczone z tyłu specjalną folią, którą wystarczy zdjąć i przykleić całość. To trochę wygodniejsze, ale ze względu na małą ilość kleju nie można poprawić tapety na ścianie.

Reasumując, tapetowanie nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. W dodatku trzeba zawsze dokładniej przemyśleć wybór jej wzoru ? ściany szybko można przemalować, ale zrywanie tapety jest problematyczne. Zatem odpowiednie przygotowanie pozwala uniknąć kłopotów w przyszłości.

Kategorie: Wnętrza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder