Dach płaski jest tańszym rozwiązaniem niż nawet najprostsze dachy spadowe. Jednak wymaga szczególnej uwagi podczas odpowiedniej izolacji. Ważna jest nie tylko ochrona przed wilgocią, pamiętać należy także o termoizolacji. Odpowiednie połączenie zapewni nam długotrwałą ochronę przed niemałymi wydatkami. Remonty dachów to jedne z najkosztowniejszych napraw w całym domu.
Przeprowadzamy izolację dachu
Wybór odpowiedniej izolacji powinien być uwarunkowany szacowanym obciążeniem ? innymi słowy dostosowany do klimatu, czyli przewidywalnej ilości i obfitości opadów. Do wyboru mamy szerokie spektrum warstw tak zwanych bitumicznych ? są to między innymi papy, kity, pasty czy membrany. Jednak sprawdzą się jedynie w wypadku prostych i lekkich instalacji przeciw wilgoci. Za znacznie wytrzymalsze uważa się wszelkie hydroizolacje dachów wykonane z tworzyw sztucznych ? przede wszystkim są o folie różnego rodzaju. Do najpopularniejszych należą folie PCV, czy choćby EPDM. Te pierwsze można podzielić na te odporne na działanie farb, olejów i rozpuszczalników lub zwykłe, nieodporne na żadną z wymienionych substancji. EPDM to materiał wykonany z syntetycznego kauczuku, który cechuje się nie tylko niezwykłą odpornością i wytrzymałością, ale także długowiecznością. W przybliżeniu jego żywotność określa się na 50-60 lat.
Współcześnie jest to materiał najbardziej polecany do izolacji dachów płaskich. Łączy w sobie niezwykłe parametry wytrzymałościowe i małą wagę, przez co nadaje się również do lekkich, jak i przeciążonych budowli. W tradycyjnej konstrukcji warstwa chroniąca przed wilgocią znajduje się na warstwie termoizolacyjnej. Ciekawym sposobem jest tak zwany dach odwrócony, gdzie zmieniono kolejność warstw ? termoizolacyjna leży na materiale hydroizolacyjnym. Obie warstwy trzeba dociążyć. Do tego stosuje się zwykle żwir lub płyty chodnikowe. Co niezwykłe ? na takiej konstrukcji może powstać ogród. Należy jedynie pamiętać, by odpowiednio dobrać rośliny, a pod warstwę żwiru położyć odporną geowłókninę. Co więcej, taka warstwa zieleni na dachu jest dźwiękoszczelna i dodatkowo zabezpiecza przed wodą opadową.
Dzięki różnorodności materiałów i sposobów na odpowiednią izolację, mamy szerokie spektrum opcji do wyboru. Jednak takie bogactwo oferty wydłuża nasz proces decyzyjny. W końcu o każdej opcji musimy mieć niezbędną wiedzę, by móc zadecydować, która jest dla nas najkorzystniejsza. Dlatego czasem warto zapytać o poradę sprawdzonego eksperta, który w zaufaniu doradzi nam najlepszy produkt i oszczędzając nam tym samym czasu i kłopotu.
0 komentarzy