Praktycznie w każdym urządzeniu, gdzie znajduje się układ elektroniczny występuje kondensator. Jest to element o niewielkich gabarytach zbudowany z dwóch przewodników przedzielonych dielektrykiem. Przechowuje on ładunek elektryczny i działa jak akumulator gromadzący energię oraz pełni funkcję filtra zasilania. Stosowany jest w różnych sprzętach od lat, jedyne ulepszenia związane są z budową oraz specyfikacją.
Czym się wyróżnia kondensator hybrydowy?
Kondensatory można podzielić ze względu na budowę oraz zastosowanie. W zależności od konstrukcji wyróżnia się płaskie, kuliste oraz walcowe. Z kolei według wykorzystania dzieli się je na: ceramiczne, elektrolityczne, nastawne, foliowe, polipropylenowe, poliestrowe oraz superkondensatory. Kondensator hybrydowy należy do grupy superkondensatorów, w których jedna z elektrod wykazuje większą pojemność elektrostatyczną, z kolei druga – większą pojemność elektrochemiczną. Budowa kondensatora jest bardzo prosta, choć różni się od zastosowanego materiału. Na konstrukcję składają się dwie okładki zrobione najczęściej z metalu, które są oddzielone cienką warstwą izolatora. Kondensator hybrydowy składa się bezpośrednio z dwóch asymetrycznych elektrod.
Występują zarówno w postaci owalnego słupka, jak i niewielkiego metalowego elementu. Ten rodzaj kondensatora cechuje duża wytrzymałość na szybkie zmiany prądu. Atutem jest także wysoka wydajność w skrajnych temperaturach. Wydajny kondensator hybrydowy ma elektrolit, który jest wykonany z kombinacji stałego i ciekłego. Dzięki temu posiada zdolność do naprawiania mikrouszkodzeń dielektryka. Spotykany jest najczęściej w sprzęcie komputerowym, komponentach automatyki oraz oświetleniu ledowym. Pojawienie się na rynku tego typu elementu elektrycznego związane jest z coraz większą częstotliwością pracy współczesnych urządzeń elektronicznych. Zapewniają one dużą stabilność oraz bezpieczeństwo działania. Jest to część o kompaktowych rozmiarach, dzięki czemu nadaje się do wielu sprzętów, cechuje go bowiem uniwersalność oraz funkcjonalność.
Kondensator hybrydowy ma większą odporność zarówno na przeciążenia elektryczne, jak i narażenia środowiskowe. Zadaniem kondensatora jest gromadzenie ładunku elektrycznego. Różni je jedynie budowa, zastosowanie oraz materiał, z którego jest wykonany. Dlatego jedne nadają się do komputerów, drugie do obwodów prądu przemiennego, zaś kolejne będą odgrywać rolę filtra napięcia prądu stałego. Przez to, że nie zajmują zbyt dużej powierzchni nadają się do prawie każdego sprzętu elektronicznego.