Korzystanie z sauny parowej to bardzo zdrowa forma relaksu ? już w starożytności wykorzystywano tę formę spędzania czasu, by wzmocnić organizm i poprawić krążenie krwi. W ostatnich latach cieszy się również coraz większą popularnością w Polsce. Nie trzeba nigdzie jeździć, taką saunę można mieć w domu ? wystarczy niewielki metraż.

Ważne aspekty przy budowie łaźni parowej w domu

saunaŁaźnie parową można urządzić w domu czy nawet w mieszkaniu. Potrzebujemy na nią co najmniej 2m2, to nie dużo, ale przy jej planowaniu istnieje kilka ważnych elementów, o których nie można zapomnieć. Ważnym aspektem jest, że musi być wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o dużej wilgotności 100%. Kabiny łaźni parowych mogą mieć konstrukcję lekką (ściany, sufit i podłoże z gotowych elementów z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, hartowanego szkła oraz aluminium) lub tak zwaną ciężką (ściany murowane lub ze spienionego polistyrenu, z wodoodpornych materiałów, na przykład płytek, kamienia lub kafli ceramicznych). Jeśli planujemy remont bądź wykończenie łazienki i marzy nam się mała sauna parowa w domu, to idealny moment na jej właściwe rozplanowanie. Jeśli łazienka jest zbyt mała, można zbudować saunę na poddaszu, w piwnicy czy innym dostępnym wolnym pomieszczeniu, trzeba pamiętać jednak o konieczności przeciągnięcia wszystkich instalacji wodnokanalizacyjnych.

sauna Tak samo ważne jest zadbanie o dobrą wentylację. Brak jej lub błędne wykonanie nie tylko pogorszy warunki kąpieli, ale również doprowadzi do zawilgocenia kabiny lub przegrzania jej wewnętrznych elementów. Budując saunę, koniecznie trzeba zachować odstęp między ścianą pomieszczenia a kabiną ? około 20-50 mm. Prawidłowo wykonana termoizolacja kabiny i wentylacja całego pomieszczenia, w którym została zainstalowana, zapobiegną gromadzeniu się pary wodnej na zewnętrznych jej ściankach. W podłodze kabiny warto zrobić odpływ wody, zwłaszcza w saunie parowej. Jej nadmiar będzie mógł swobodnie spływać do kanalizacji, co ułatwi sprzątanie pomieszczenia. Estetycznym aspektem w saunie będzie rozplanowanie i wybór odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku najbardziej sprawdza się oświetlenie ledowe (taśmy LED) ? dzięki nim można podkreślić wybrany element, wyróżniając go spośród pozostałych. Decydując się na łaźnię parową w domu, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli sami chcemy ją zbudować, musimy się postarać, by była szczelna, odporna na wilgoć i przede wszystkim bezpieczna.

Profesjonalne firmy na rynku, które zajmują się projektowaniem i budową saun, gwarantują te wszystkie aspekty. Sauna nie musi już być marzeniem, teraz to realizacja do spełniania, wystarczy odrobina miejsca w domu i wykwalifikowana ekipa, by rozkoszować się korzystaniem z łaźni parowej.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder