Obowiązkiem administratora każdego budynku jest dbanie o odpowiednią ochronę przeciwpożarową. Pomagają w tym nie tylko takie systemy jak czujniki dymu, wentylacje oddymiające i kurtyny przeciwpożarowe. Ważnym elementem zabezpieczającym przed rozprzestrzenianiem się pożaru są samozamykacze.
Wszystkie drzwi w budynkach powinny pozostawać w pozycji zamkniętej, gdy nikt z nich nie korzysta
Samozamykacz wykorzystuje układ mechaniczny w celu dociągania skrzydła drzwiowego do ościeżnicy, tworząc tym samym zamkniętą strefę pożarową. Drzwi nie są w stanie całkowicie zatrzymać ognia i dymu ? mogą jednak spowolnić rozprzestrzenianie się pożaru, przez co umożliwiona będzie ewakuacja gości i personelu. Drugą funkcją samozamykacza jest optymalizacja efektywności energetycznej budynku. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których temperatura panująca na zewnątrz znacznie różni się od tej w budynku. Pomieszczenia ogrzewane i klimatyzowane powinny mieć zawsze zamknięte drzwi. Samozamykacze mogą być montowane wewnątrz budynków oraz na zewnątrz. Modele przeznaczone do montażu zewnętrznego wykonane są z materiałów odpornych na korozję. Samozamykacz umieszczony w widocznym miejscu powinien wyróżniać się ciekawym wzornictwem oraz kolorystyką dopasowaną do stolarki.
Podczas zakupu systemów poprawiających bezpieczeństwo w budynku częstym wyborem jest marka Assa Abloy – samozamykacze tego producenta są zgodne z normami EN 1154, 1155 i 1158. Spełniają one także wymagania stawiane przed budynkami, które nie tworzą barier komunikacyjnych. Świadczy o tym certyfikat CEN/TR 15894. Każdy samozamykacz można zamontować w jednej z czterech pozycji montażowych. Dzięki osi wielkolinowej możliwa jest regulacja wysokości w przedziale 14 milimetrów. Do montażu używa się śrub Torx. Podczas montowania samozamykacza przydatne są szablony, dzięki którym unika się błędów w trakcie wiercenia otworów. Siłę docisku reguluje się przy pomocy zaworu, który znajduje się z przodu urządzenia. Pozwala to na bezstopniowe ustawienie siły odpowiednio do wagi drzwi. W przypadku lekkich skrzydeł istotnym zabezpieczeniem jest możliwość wyhamowania drzwi otwieranych ze zbyt dużą prędkością.
Samozamykacze dzielą się na zębatkowe, ukryte oraz posiadające szynę. Dla bram i furtek stosuje się specjalnie przygotowane modele. Nowoczesne samozamykacze posiadają systemy pozwalające na elektryczne podtrzymywanie pozycji otwartej. Można je połączyć z czujnikami dymu oraz ciepła, co pozwala na łatwiejszą ewakuację podczas pożaru.
0 komentarzy