Szacuje się, że w Polsce działa ponad 4,4 miliona pieców na węgiel. Mimo kryzysu na rynku paliw stałych z 2022 roku i rosnącej presji ze strony Unii Europejskiej jest to wciąż niezwykle popularne źródło ogrzewania w wielu domach.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje węgla ? brunatny i kamienny

skład węgla w nidzicyDo palenia w domowych piecach wykorzystuje się przede wszystkim węgiel kamienny, który posiada wysoką zawartość węgla i jest wysoce kaloryczny. Węgiel brunatny znajduje zastosowanie głównie w sektorze energetycznym. Dostępny w składach węgiel można podzielić ze względu na typ, klasę i gatunek. Istotnym parametrem jest także sortyment, czyli grubość ziaren surowca. Znaczna część pieców w Polsce spala paliwo w postaci ekogroszku, czyli węgiel średni. Dzięki temu, że ziarna takiego węgla są drobne i nie przekraczają 30 milimetrów, doskonale nadaje się on do pieców z automatycznymi podajnikami. Węgiel można podzielić także ze względu na typ. Podział ten obejmuje głównie kaloryczność i sposób spalania. Typ 31, czyli płomienny, posiada kaloryczność na poziomie 20-26 MJ/kg i spala się jasnożółtym płomieniem.

skład węglaTen typ węgla określa się jako papierowy. Łatwo się kruszy. Klasę wyżej jest typ 32, czyli gazowo-płomienny. Ten typ węgla charakteryzuje się wyższą kalorycznością. Odwiedzając skład węgla w Nidzicy, można kupić także węgiel typu 33. Ma on znacznie wyższą kaloryczność, która mieści się w przedziale od 29 do 31 MJ/kg. Spala się on ciemnopomarańczowym płomieniem i wydziela dużo dymu oraz substancji smolistych. Z tego powodu jest mało popularny, mimo wysokiej kaloryczności, która przekłada się na generowanie większego ciepła przy mniejszej liczbie paliwa. Korzystanie z węgla tego typu sprawia, że trzeba znacznie częściej czyścić urządzenie grzewcze. Wyróżnia się jeszcze dwa typy węgla, ale w składach można je spotkać rzadko lub wcale, ponieważ trudno się palą i znajdują zastosowanie głównie w przemyśle podczas produkcji stali węglowej. Kupując węgiel w składzie, warto zapytać się też o zawartość siarki.

W składzie węgla można uzyskać informacje na temat jego typu, klasy czy sortymentu. Wyższa klasa oznacza nie tylko większą kaloryczność, ale też wyższą spiekalność, czyli sklejanie się brył węgla w procesie spalania. W praktyce oznacza to, że w palenisku zamiast popiołu stworzy się zbita bryła, którą trudno będzie usunąć. Z tego powodu w składzie węgla w Nidzicy największą popularnością cieszą się dwa pierwsze typy węgla. W ofercie znajduje się zarówno węgiel luzem, jak i workowany.

Kategorie: Usługi