Tynki zewnętrzne, jak nazwa wskazuje, przeznaczone są do pokrywania ścian, kolumn i filarów na zewnątrz budynków. Z racji swojego zastosowania mają nieco odmienne właściwości, niż tynki kładzione wewnątrz budowli. Jakie są rodzaje tynków zewnętrznych i czym się charakteryzują?
Kiedy kłaść tynki zewnętrzne?
Spośród dostępnych na rynku rodzai wyróżniamy tynki zewnętrzne mineralne. Mają wysoki współczynnik przepuszczania pary. Można je nakładać między innymi na styropian lub wełnę mineralną. Wykazują odczyn zasadowy, więc są odporne na osadzanie się grzybów. W dodatku nie przyjmują kurzu oraz innych zabrudzeń. W Polsce nie brakuje doświadczonych specjalistów z dziedziny budowniczej, którzy wiedzą, jak prawidłowo nakładać mineralne tynki zewnętrzne Tomaszów Mazowiecki, Elbląg czy Mława to mniejsze miejscowości, jednak istnieje duża szansa, że również w rejonach tych miejscowości zlokalizujemy solidną ekipę budowlaną. Tynki mineralne dostępne są w kolorze szarym, przeznaczonym do pomalowania na dowolny, oraz uniwersalnym białym, którego nie trzeba malować. Przed pokryciem tynku farbą, należy poczekać, aż ten wyschnie. Czas oczekiwania zależy od tego, jakiego rodzaju farby chcemy użyć. Akrylowa wymaga odczekania około 3 tygodni, gdyż posiada słabą przepuszczalność pary.
W przypadku farby silikatowej mającej dobre właściwości paroprzepuszczalne, będziemy musieli poczekać jedynie około 5 dni. Tynki mineralne dostępne są w postaci proszku, który należy wymieszać z czystą wodą. Proporcje wody muszą być zgodne z zaleceniami producenta. Nie należy przesadzać z ilością wody, bowiem zbyt rozrzedzony tynk straci wytrzymałość i przyczepność oraz nabierze chropowatej powierzchni. Chętnie stosowane w budownictwie są również tynki akrylowe. Mają niski stopień przepuszczalności pary, więc niestety nie można ich wykorzystać do pokrycia wełny mineralnej. Są za to elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z reguły mają zaniżoną odporność na zabrudzenia i osadzanie się grzybów, dlatego bardzo często poddawane są specjalnym modyfikacjom. Wzmacnia się je na przykład teflonem, co sprawia, że są bardziej odporne na brud i łatwiejsze w czyszczeniu. Tynki akrylowe dostępne są w wielu kolorach. Mają konsystencję pasty, którą przed użyciem musimy dokładnie wymieszać. Oprócz wymienionych, wyróżniamy także tynki silikonowe, silikatowo-silikonowe oraz mozaikowe.
Każdy z rodzajów różni się od siebie między innymi stopniem przepuszczalności pary oraz podatnością na zabrudzenia. Wszystkie mają unikalne cechy i sprawdzą się w określonych warunkach, w zależności od tego, gdzie stoi dom oraz jakie panują tam warunki atmosferyczne. Warto przejrzeć blogi i fora internetowe oraz skonsultować się ze specjalistą, by dobrać dla siebie najlepszy rodzaj otynkowania.
0 komentarzy