Nikt nie lubi być negatywnie zaskakiwany. Zwłaszcza w poważnych i co ważniejsze kosztownych sytuacjach. Remont domu z pewnością jest właśnie jedną z tych rzeczy. Nie tylko jest obciążeniem dla nerwów i pokładów cierpliwości dla inwestora, ale i dla jego zasobów pieniężnych. Jedno potknięcie i zgromadzone na ten wielki cel fundusze mogą nadszarpnąć również oszczędności rodziny. Jak nie dopuścić do takiego obrotu sprawy?

Słowem wstępu…

Remonty domu: są tak samo kochane, jak i znienawidzone. Z utęsknieniem wyczekujemy ich zakończenia i wspaniałego efektu końcowego, jaki otrzymamy. Jednak droga, jaką musimy przejść jest nie tylko długa, ale także kręta i przepełniona ukrytymi opłatami granicznymi. To, czy przedrzemy się przez ową trasę do wymarzonego lokum, zależy w dużej mierze od prowiantu, jaki przygotowaliśmy i towarzyszy, którzy zgodzili się na tę podróż. Jednakże, jak to często bywa, nic nie może obejść się bez zapasu szczęścia. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, dobrze jest przygotować się mentalnie na wszelkie ewentualności, ale i nasz portfel powinien trwać w gotowości w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Jedni potrafią przygotować sobie plan podróży w taki sposób, że ich budżet pozostaje nienaruszony lub jedynie uszczknięty w przypływie dodatkowego kaprysu.

Niestety znaleźć można również osoby, które spontanicznie wyruszają na nieznany sobie teren i gubią się w natłoku niewiadomego. Z powodu niewiedzy i braku przygotowania ich los zostaje przesądzony już na samym starcie. A wystarczyło jedynie odpowiednie zaopatrzenie. Nasze pouczenia i metafory mogą budzić skrajne emocje: ot, znaleźli się ?znawcy?, którzy pouczają innych bo we własnym mniemaniu już wszystko wiedzą i potrafią. Nie do końca. Nie możemy nazywać siebie wybitnymi znawcami, ale miło byłoby usłyszeć, że ktoś zasłużenie tak o nas pomyśli. Również nie zamierzamy przechwalać się swoimi doświadczeniami, a jedynie podzielić się podstawami z naszymi wiernymi czytelnikami.

?Remont mieszkania? i co dalej?

Wspomnieliśmy na początku o uczuciach, jakimi można darzyć wszelkie zmiany domowe. To prawda, czasami ciężko jest przetrwać remont. Nie obiecujemy, że po przeczytaniu tego artykułu, nagle wszyscy zapałają niepodważalną sympatią do tej czynności, jednak można sprawić, by była ona chociaż trochę łatwiejsza do zaakceptowania i kwalifikująca się do tych ?tolerowanych?. Przed nami trudne wyzwanie, jakim jest remont domu porady, które przygotowaliśmy zebraliśmy nie tylko na podstawie własnych doświadczeń, ale i tych, którymi podzielili się z nami ankietowani. Braliśmy pod uwagę również wszelkie wątpliwości, jakie uwzględnili i każdą naszą opinię oddaliśmy do ekspertyzy zaufanym fachowcom. Cenimy sobie czas czytelników, a więc bez dalszych wstępów, przedstawiamy absolutną podstawę przygotowująca do remontu, bez której (według nas) żaden nie powinien się odbyć: kosztorys remontowy.

Takie zestawienie z powodzeniem możemy wykonać z pomocą internetowych kalkulatorów remontowych, jednak już od samego początku powinniśmy mieć przygotowaną listę pomieszczeń i rzeczy, które decydujemy się remontować, oraz znać ceny produktów potrzebnych w trakcie remontu. Mamy do wyboru trzy półki jakościowe, a najczęściej wybieraną jest środkowa, na której znajdują się materiały przystępne cenowe i dobrej jakości. Jeżeli decydujemy się na remont całego mieszkania, np. kupionego w stanie deweloperskim, powinniśmy zacząć nasze obliczenia od najtrudniejszych do wykończenia i tym samym najdroższych obszarów. Z reguły, wybierane są mieszkania typowo rodzinne, posiadające trzy pokoje, łazienkę, kuchnię i niewielki korytarzyk, a więc kolejność będzie przedstawiała się w dany sposób: łazienka, kuchnia, pokoje i w końcu przedsionek.

Przewodnik po kosztach

Stan deweloperski oznacza, że pozostawiono nas wśród czterech ścian z zasugerowanym przez dewelopera rozmieszczeniem przyłączy. Jeżeli pasuje nam taki układ, możemy wraz z wybraną ekipą remontową przygotowywać się do rozpoczęcia prac, jeśli jednak mamy własne plany, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi np. z kuciem ścian, zmian przyłączy czy zmianami układu pomieszczeń. Oczywiście, musimy też pamiętać, że na niektóre modyfikacje wymagana jest zgoda architekta. Przykładowy kosztorys, jaki przygotowaliśmy, obejmuje remont mieszkania 70 m/kw: trzypokojowego z kuchnią, łazienką i przedsionkiem. Nasza łazienka to 10 m/kw pomieszczenie, w którym całe przygotowanie podłogi (np. fugi, kleje, płytki) wyniosło 1 024,53 zł. Obróbka ścian i sufitu (np. płytki, kleje do ścian, farby, preparaty gruntujące) to koszt 2 353,06 zł. Sanitariat to sekcja pochłaniająca najwięcej, jednak nie musimy decydować się na wszystkie sprzęty. Ponieważ nasze głosy były podzielone, wybraliśmy i wannę, i prysznic. Z tego względu, po obliczeniu wszystkich kosztów (m.in. wanna, w pełni wyposażona kabina prysznicowa, umywalka, toaleta) kwota wzrosła o dodatkowe 3 504,00 zł. Nie zapominajmy o innych, niezbędnych sprzętach (np. szafki, pralka, akcesoria łazienkowe, oświetlenie), których łączny koszt wyniósł 8 589,59 zł.

Tym sposobem, wraz z robocizną, remont łazienki kosztował nas 15 471,18 zł. Przyszedł czas na kuchnię (15 m/kw). Tu również bierzemy pod uwagę wszystkie koszty wykończenia podłogi (1 536,79 zł), ścian w płytkach i sufitu (2 670,15 zł) i w końcu wyposażenia składającego się z mebli pod wymiar, oświetlenia i sprzętów AGD (12 863,94 zł). Nasza niewielka kuchnia, wraz z robocizną fachowców przysporzyła nam kosztów w wysokości 17 070,88 zł. Zarówno pokoje (łącznie 40 m/kw), jak i przedsionek (5 m/kw) potrzebują podobnych materiałów, a więc w kosztorysie uwzględniliśmy je w jednym dziale. W tym przypadku, koszty związane z doprowadzeniem podłóg do zadowalającego stanu wyniósł 2 614,00 zł, natomiast ściany i sufity to dodatkowe 2 085,83 zł. Wyposażenie, obejmujące m.in. zestawy wypoczynkowe, oświetlenie, meble i łóżka (bez sprzętów RTV) to koszt 12 710,00 zł.

Całość, wraz z opłatami za robociznę to 18 660,83 zł. Można się więc spodziewać, że na remont mieszkania o powierzchni 70 m/kw, potrzebne nam będzie około 39 821 zł. Warto jednak przygotować sobie zapas gotówki w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Porady od autorów: cennik usług remontowych warto porównać z ofertami kilku firm budowlanych i wybrać tę, która będzie spełniać nasze standardy, nie pustosząc przy tym portfela. Sumy, jakich zażądają robotnicy można w każdej chwili wpisać w kosztorys remontu mieszkania, przed jego rozpoczęciem. Tę samą strategię możemy zastosować w przypadku poszukiwania sprzętów i produktów. Pamiętajmy: im więcej szczegółów zawiera nasz kosztorys, tym lepiej będziemy mogli się przygotować na nadchodzący remont.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że porady dotyczące tego, jak obliczyć koszt remontu, wniosły coś w życie naszych czytelników. Kosztorys remontowy jest ważny nie tylko dla właściciela nieruchomości, ale i dla banku. W przypadku, gdy spotykamy się z jego przedstawicielem, aby omówić warunki kredytu, musi on mieć dokładną wizję tego, na co chcemy przeznaczyć wspomniane fundusze, oraz czy rzeczywiście opłaca się takiej pożyczki udzielić.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder