Czy kiedy oglądamy pewien familijny film fantasy, posiadający w tytule nazwę pewnego mebla, nie nawiedza nas myśl, że ?kiedyś to potrafili robić szafy?? Tak, wielu ma podobnie. Od zawsze meble drewniane kojarzone były z dostatkiem: im wytrzymalsze, rzadsze lub piękniejsze drzewo, tym bardziej było pożądane wśród koneserów. Filozofia ta niewiele zmieniła się na przestrzeni wieków: drewno w naszych domach jest otaczane równie wielkim szacunkiem.

Ufając pokoleniom

Dawniej, meble drewniane były wszędzie. Możliwe, że wynikało to z tego, że nie było żadnego innego surowca, który by się do tego nadawał lepiej niż właśnie drewno. Jest to materiał tak samo wytrzymały, co plastyczny. Niejeden stolarz dał się ponieść swej fantazji i puszczając jej wodze, chwycił w ręce dłuto, aby wzbogacić swoje dzieło o roślinne ornamenty, czy fantazyjne wzory. Cieszyło to oczy zwłaszcza wyższe sfery. Im wyżej postawieni arystokraci, tym wykwintniejszych ozdób pragnęli na swoich meblach. Miały one nie tylko radować ich samych, ale przede wszystkim wprawiać w zachwyt i osłupienie wszystkich odwiedzających.

Smaczku dodawała by świadomość, że uczucia te doprawione są również szczyptą (lub garścią) zazdrości. Drewniane meble były niezwykle cenne. Wartość niektórych z nich można postawić na równi z niejednym znanym dziełem sztuki (niektóre antyki do dziś uważane są za jedyne w swoim rodzaju twory artystyczne). Największą wartość zyskały te rodzaje drewna o dużej wytrzymałości i niskim współczynniku skurczu, czyli odporności na zmiany wilgotności powietrza. Szczególnie wysoko w tych kategoriach plasują się dąb i orzech. Nie da się ukryć, że to co orientalne przyciąga. Z chwilą pojawienia się w Europie drewna hebanowego, kauri czy agaru zapotrzebowanie na meble tego typu gwałtownie wzrosło.

Drewno drewnu nie dorówna

Na meble z drewna, którego gatunek jest jednym z najdroższych materiałów na świecie nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Właściwie jest to tylko odsetek. Jednak w Polsce, dużą popularnością cieszą się tradycyjne wybory. Mimo tego, że komplet drewnianych mebli to niemały wydatek, wśród naszych czytelników jest przynajmniej kilka osób, które mogę zabłysnąć ze względu na (chociaż jeden) posiadany egzemplarz. Wybierając się do antykwariatu lub stolarza, nasz wzrok kierujemy przede wszystkim na okazy wykonany z twardego drewna tj. stosunkowo niedrogiego orzecha, majestatycznego dębu lub egzotycznego mahoniu.

Już sam dźwięk tego słowa, wypowiadanego przez miłośnika tego co piękne staje się muzyką dla uszu. A co dopiero sam mebel? Często spotykamy się z dębowymi sztukami na salonach czy biurach: masywne stoły i biurka, ciężkie regały, rzeźbione komody. Nie zapominajmy też o miejscach siedzących. O wiele rzadziej dąb wędruje do kuchni, jednak prawdziwą rzadkością okazuje się w roli sypialnianego gościa.

Z drzewa na drewno

Z tego miejsca pragniemy zauważyć, że dąb (jako jedno z najtrwalszych drewien) został niedoceniony przez użytkowników. Tyle mówi się o jego wytrzymałości na temperaturę, ubytek czasu, ciężar, a jednak wciąż tak rzadko decydujemy się wykorzystać jego potencjał, jako strażnika naszych snów. Łóżka do sypialni drewniane towarzyszą nam często- nie możemy użyć słowa ?zawsze?, gdyż w większości jest to mebel stworzony z drewnianej sklejki. Posiadacze drewnianych łóżek bardzo je sobie chwalą, jednak przyznają, że nie jest to tania inwestycja.

Proste, ale dobrej jakości łóżko drewniane 160×200 wykonane z litego dębu, to koszt, którego dolny pułap wynosi aż 2000 zł. Natomiast cena łóżka orzechowego o tych samych wymiarach rozpoczyna się od ok. 1500 zł. Ceny mebli wzrastają wraz z ich standardem, do którego zaliczamy ?czystość? drewna, jego kolor oraz zdobienia. Meble antyczne (mahoniowe lub dębowe) mogą otwierać przedział cenowy kwotą 3000 zł.

Antyki jednak pozostawmy dla posiadaczy ludwikowskich rezydencji. Dla mieszkańca przytulnego domu satysfakcjonujące z pewnością będą meble z litego drewna dębowego o prostej linii. Co prawda nie ma co liczyć, że łoże tego typu z łatwością wniesiemy na trzecie piętro kamienicy i umieścimy w sypialni. Nie są to meble rodem ze Szwecji. Jeżeli już zdecydujemy się na meble drewniane dębowe do naszej sypialni bądźmy praktyczni i wybierzmy łóżko z pojemnikiem na pościel.

Kategorie: Meble

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder