Zakup drzwi może podkreślić walory każdego domu lub mieszkania albo przeciwnie, uwypuklić ich mankamenty. Jak to możliwe? Wystarczy zdecydować się na nieodpowiedni kierunek otwierania i umiejscowienie skrzydła, w środku lub na zewnątrz pomieszczenia.

Aby uniknąć problemu z niefunkcjonalnymi drzwiami, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak rozróżnić drzwi prawe od lewych oraz dobrać praktyczne drzwi do każdego wnętrza.

Jak odróżnić drzwi lewe od prawych?

jak odróżnić drzwi Kierunek, w którym otwierają się drzwi, bywa kluczowy dla zachowania ergonomii w całym lokalu. Dlaczego? Wyobraź sobie, że nieprzemyślany układ sąsiadujących skrzydeł sprawi, że przy ich otwieraniu będą o siebie haczyć i wzajemnie się blokować. Jeśli elementy będą zderzać się ze sobą często lub z impetem, szybko zauważysz rysy a nawet pęknięcia materiału. Tak traktowane drzwi prędko ulegną zniszczeniu, a ich nieestetyczny wygląd odbierze urok wnętrzom. Z tego powodu już na etapie projektowania pomieszczeń trzeba zdecydować, czy lepiej będą do nich pasować skrzydła prawe, czy lewe. Jak jednak to sprawdzić i zamówić właściwy produkt?

drzwi prawe czy leweZasada rozpoznawania, czy drzwi są prawe, czy lewe, jest prosta. W tym celu stań przed drzwiami, które masz w domu, w taki sposób, by skrzydło otwierało się w Twoją stronę. Jeśli masz wątpliwości, czy robisz to dobrze, naciśnij klamkę i zacznij otwierać drzwi. Jeśli zbliżają się ku Tobie, stoisz po właściwej stronie. Jeśli niejako odpychasz je od siebie, musisz zmienić umiejscowienie.

Stojąc po właściwej stronie zamkniętych drzwi, sprawdź, gdzie znajdują się ich zawiasy. Jeśli będą po prawej stronie futryny, są to drzwi prawe, jeśli zaś odnajdziesz je z lewej strony, masz do czynienia z lewym skrzydłem. Rozpoznanie rodzaju drzwi jest ważne, bo dzięki temu lepiej rozplanujesz przestrzeń oraz zamówisz odpowiednie elementy montażowe (prawe lub lewe).

Które drzwi wybrać ? otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Decyzja, czy skrzydło będzie otwierać się do środka pomieszczenia czy na zewnątrz, także jest ważna. Istotne są tutaj przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz powierzchnia danego pomieszczenia.

W łazienkach i toaletach drzwi z reguły otwierają się na zewnątrz. Tak jest bezpieczniej. Co do innych wnętrz, zasady są podyktowane głównie funkcjonalnością, ergonomią oraz estetyką. Aby lepiej wyobrazić sobie znaczenie wyboru skrzydła, przedstawiamy dwa przykłady.

Przykład pierwszy

lewe drzwi otwierane do środkaZ łazienką sąsiaduje sypialnia. Z uwagi na bezpieczeństwo, w pokoju kąpielowym zamontowano drzwi prawe, otwierane na zewnątrz. Bliskość obu pomieszczeń sprawia, że wejście do sypialni nie powinno być wyposażone w skrzydło otwierane na zewnątrz, ponieważ haczyłoby ono o drzwi łazienkowe. Sypialnia jest duża, więc zamontowano w niej drzwi lewe, otwierane do środka. Dzięki temu oba skrzydła o siebie nie wadzą, a spory pokój nie stracił na funkcjonalności mimo drzwi otwieranych w stronę wnętrza.

Przykład drugi

W mieszkaniu znajduje się mały pokój, pełniący rolę gabinetu pana domu. Do tego pomieszczenia wchodzi się bezpośrednio z dużego przedpokoju. Wnętrze ma zaledwie kilka metrów kwadratowych, mieszczących biurko, krzesło, regał i lampę stojącą. Z uwagi na nieduży metraż, w gabinecie zamontowano drzwi prawe, otwierające się na zewnątrz. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce w pokoju, nie utrudnia ruchu na korytarzu ani nie koliduje z sąsiednimi pomieszczeniami.

Podsumowanie

Wiele osób wybiera drzwi, kierując się ich estetyką, poziomem dźwiękoszczelności czy wydajnością izolacji cieplnej. To ważne wartości, ale nie zdadzą się na nic, jeśli we wnętrzach pojawią się skrzydła o nieodpowiednich funkcjonalnościach. Warto najpierw zdecydować, który kierunek otwierania drzwi oraz sposób ich montażu będzie odpowiedni i dopiero potem udać się do sklepu. Dzięki temu rozwiązaniu stworzenie wygodnych, ergonomicznych i bezpiecznych wnętrz będzie dużo łatwiejsze.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder