Udział fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym stale rośnie. Energia dostarczana z fotowoltaiki stanowiła ponad połowę całego prądu wyprodukowanego z Odnawialnych Źródeł Energii. Coraz więcej Polaków decyduje się na alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania, w postaci zielonej energii. Wyróżnia się dwa typy instalacji ? inwestycyjne oraz prosumenckie.

Działanie falowników fotowoltaicznych 10kW

Dwóch robotników montuje panelePierwsze to duże farmy fotowoltaiczne ustawione na gruncie, drugie to zespoły paneli zamontowane na dachach domów i firm, które korzystają z tej energii i odsprzedają jej nadwyżkę. Chociaż efektywność jest zależna od warunków pogodowych, to wciąż jeden z najlepszych sposobów na produkcję energii elektrycznej. Każda instalacja fotowoltaiczna, oprócz paneli, musi posiadać także inwerter. Falownik odpowiada przede wszystkim za konwersję prądu stałego w zmienny, ale to nie jedyne jego zadanie. Falowniki dzieli się na jedno- i trójfazowe. Inwerter jednofazowy przeznaczony jest do pracy z mniejszymi instalacjami, których moc nie przekracza 3,6 kW. Mocniejsze instalacje powinny pracować na inwerterach trójfazowych. Falownik pozwala na całodobowe monitorowanie parametrów pracy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki tej wiedzy można oszacować rentowność inwestycji oraz wykryć problemy związane z funkcjonowaniem paneli. Dostęp do informacji można uzyskać zdalnie, dzięki wbudowanemu modułowi do komunikacji bezprzewodowej.

Narzędzia na dachuNowoczesne falowniki fotowoltaiczne 10kW mogą pracować w trybie on-grid, off-grid lub hybrydowo. Pierwszy typ falowników pozwala na przekazywanie nadwyżki energii do sieci energetycznej. Inwertery drugiego typu przeznaczone są do użycia w instalacjach, które posiadają magazyn energii. Urządzenia hybrydowe pozwalają na łączenie ze sobą tych funkcji. W nowoczesnych falownikach znajdują się także układy MPPT, które pozwalają na śledzenie maksymalnego punktu mocy paneli fotowoltaicznych. Technologia ta pozwala zwiększyć efektywność instalacji nawet o 20 procent. Żywotność inwertera szacuje się na około 30 lat. Urządzenie to osiąga sprawność na poziomie do 98 procent, zależnie od aktualnego obciążenia, pod którym pracuje.

Wybierając falownik, należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem instalacji fotowoltaicznej. Moduł WiFi pozwala na wygodną kontrolę parametrów pracy i jest dzisiaj standardem w niemalże wszystkich nowych urządzeniach. Ciekawą funkcją niektórych falowników jest pomiar stopnia redukcji emisji dwutlenku węgla. Kluczowym parametrem podczas wyboru falownika jest jednak jego moc, która powinna być odpowiednio dopasowana do wydajności zamontowanych paneli fotowoltaicznych, co zapewni bezproblemową produkcję energii.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder