Mówi się, że im więcej wolnego miejsca znajduje się w naszym domu, tym bardziej podświadomie chcemy wypełnić owe luki. Jednak, jak w każdym przypadku, to, ile dóbr materialnych będziemy posiadać jest cechą indywidualną, a bądźmy szczerzy: miejsce, gdzie moglibyśmy odkładać szpargały, które chcemy chronić przed wzrokiem odwiedzających zawsze się przyda. Z drugiej strony przecież powierzchnia domu jest ograniczona – ileż szaf i półek może się tam znajdować?

A gdyby rozwiązanie było inne?

O wielkich przestrzeniach marzą przede wszystkim kobiety: niezliczone ilości półek i półeczek przeznaczone na galanterię i bibeloty, ogrom wieszaków, które aż proszą się o to, by zapełnić je wytworną garderobą. No i rzecz jasna, nie może zabraknąć miejsca na buty: cóż by to była za szafa, gdyby nie potrafiła zmieścić chociaż części kobiecych skarbów? Tak, każda pani czytająca taki wstęp, oczyma wyobraźni już przegląda zgromadzone przez siebie dobra w swoim wymarzonym buduarze. Ta scena, niczym z wysokobudżetowego filmu, prześladuje sporą część (jak nie większość) kobiet. Po co tłamsić powierzchnię sypialni szafami, skoro można przeznaczyć na ubrania i dodatki całe pomieszczenia? Dla niektórych kobiet, posiadających dom o znacznych gabarytach, takie rozwiązania nie są dużym problemem.

Wystarczy wygospodarować pokój o zadowalających wymiarach i zaaranżować według potrzeb. Panie najczęściej stawiają na półki i miejsca na wiszącą garderobę. Szafki odchodzą nieco w zapomnienie na rzecz o wiele wygodniejszych szuflad. Posiadając tak wspaniałe miejsce tylko dla siebie, aż trudno nie pokusić się o wstawienie dobrze oświetlonej toaletki. Czego chcieć więcej? Z reguły to wystarcza. Kobieca oaza spokoju jest zabezpieczona drzwiami odgradzającymi od rodzinnego rozgardiaszu i zajęć domowych – to miejsce, w którym tlą się zapachowe świece, a w tle, płynie ledwo dosłyszalna muzyka, jest to miejsce kontemplacji w wygodnym fotelu, z lekką książką wśród ulubionych rzeczy.

Nie zawsze spełniają się wszystkie pragnienia?

Garderobiane marzenia jednak nie zawsze mogą dojść do skutku. Panie, które dzielą z rodziną mieszkanie w zwyczajnym bloku, mimo szczerych chęci nie mogą pozwolić sobie na garderobę z prawdziwego zdarzenia, której nie powstydziłaby się sama Marylin Monroe, znajdują inne sposoby na to, żeby otrzymać chociaż namiastkę wyśnionej sfery intymnej. Jeżeli tylko pozwala im na to wielkość wybranego pomieszczenia, mogą zdecydować się na garderobę w wersji ?mini?. Co prawda, nie będzie ona mogła być nazwana elegancką przebieralnią z prawdziwego zdarzenia, jednak pozwoli im na zachowanie odrobiny prywatności.

To rozwiązanie, z zewnątrz może wyglądać jak zwyczajna szafa typu komandor: tworzone pod wymiar, wysokie drzwi przesuwne do szafy szczelnie chronią zawartość, a możliwość umieszczenia lustra na froncie szafy, nie obciąża pomieszczenia, a także dodaje praktyczności. Na wygranej pozycji są również osoby, które posiadają w swoim mieszkaniu niewykorzystaną wnękę. Ze spokojem można przekształcić ją na garderobę, nie tracąc przy tym na metrażu pomieszczenia. Tu również najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne do szafy wnękowej- nie potrzebne są w tym przypadku ściany szafy, a jedynie drzwi i szyny, a więc dodatkowo (oprócz miejsca) oszczędzamy również pieniądze.

Najlepsze są proste rozwiązania

Na rynku dostępne są szafy garderobiane zaprojektowane przez producenta i tylko czekające na to, aż zostaną zamontowane w domu szczęśliwego posiadacza. Są to najczęściej proste modele, w przypadku których tak naprawdę dostosowywane jest dla nich otoczenie, a nie na odwrót. O wiele wygodniej jest w przypadku tzw. szaf pod wymiar: ich tworzenie i efekt końcowy uzależnione są od tego, jakie są nasze oczekiwania i potrzeby. Duży popyt na tego typu szafy sprawił, że powstało wiele firm oferujących swoje usługi, niektóre firmy meblarskie natomiast zminimalizowały produkcję gotowych projektów na rzecz mebli wymiarowych. Pierwszoligowe salony oferują najczęściej darmowy pomiar i wycenę szafy. Oprócz robocizny, brane są tu przede wszystkim materiały, ich ilość, a także ewentualne utrudnienia.

Chociaż szafy komandor zyskały sławę przede wszystkim z powodu swej praktyczności, jaką wykazywały w sypialni, garderobie czy przedpokoju, to z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że w innych częściach domu sprawdzają się równie świetnie. Ich adaptacja w konkretnym pomieszczeniu jest niezwykle prosta, a odpowiednia aranżacja potrafi sprawić, że staje się ona często wręcz niewidoczna dla osoby po raz pierwszy odwiedzającej domostwo. Klienci pozostają wierni pierwotnemu zamysłowi, dla którego powstały te szafy, jednak coraz częściej ich projekty są rozbudowywane i unowocześniane. Garderoby komandor świetnie sprawdzą się w pokojach dziecięcych, gdzie tak ważna jest przestrzeń i utrzymanie porządku.

Również pokój dzienny, gabinet czy kuchnia skorzysta na tego typu rozwiązaniu: dowolny układ szuflad i półek wewnątrz szafy pozwala na idealne rozmieszczenie przyrządów lub odzieży. Pełna personalizacja następuje nie tylko wewnątrz, ale już na etapie drzwi do garderoby. Chociaż możemy liczyć na cenne rady producenta, to jednak pomysł i ostateczna decyzja należy do nas: fronty drzwi do szafy mogą zostać wykonane z metalu, drewna lub ich cała powierzchnia może składać się z luster. Warto też przemyśleć innowacyjne rozwiązania dotyczące projektu szaf. Mamy tu do wyboru drzwi pod skosem (idealne dla poddasza), uchylne (rozwiązania dla wnęk, gdzie nie sprawdzą się drzwi przesuwne), podwieszane (działające równie dobrze, ale wykluczające obecność progów), składane, zwiększające przestrzeń w szafie oraz drzwi narożne, dające możliwość stworzenia szafy na całej powierzchni nawet kilku ścian.

Podsumowanie

Najzwyklejsza, gotowa szafa komandor, to koszt rozpoczynający swoją drogę na wysokości około 600 zł, podążając w górę. Drzwi do garderoby przesuwne sprawdzają się świetnie w przypadku tradycyjnych szaf komandor, jak i szaf wnękowych. Nie można w ich przypadku jednoznacznie określić ich ceny, ponieważ jest ona zależna od tego, jaki będzie nasz wybór: wzoru, materiału i stylu. Jeżeli z góry wiemy, że nasza inwestycja będzie kosztowna, warto skorzystać z okresu promocyjnego oferowanego przez salon.

Kategorie: Meble

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder