W poszukiwaniu oszczędności bardzo wiele osób przygląda się swoim rachunkom. Dzięki nim widzi się czarno na białym, ile pieniędzy kosztuje nas zużycie konkretnych mediów. Do jednych z droższych należy zużycie wody, które warto ograniczać nie tylko ze względu na chęć odłożenia większych sum, ale także z troski o planetę.

Nawadnianie w sposób automatyczny

kompleksowe nawadnianie ogrodówWoda jest jednym z zasobów naturalnych, którego może zabraknąć dla najbliższych pokoleń. Można to poczynić na wiele sposobów. Wystarczy zamontować w swoim domu perlator, dzięki któremu woda będzie napowietrzona, co oznacza jej mniejsze zużycie. Jeśli posiada się ogródek, warto rozejrzeć się za firmą, która wykonuje kompleksowe nawadnianie ogrodów. Posiadanie automatycznego systemu może wygenerować duże oszczędności i to na wielu płaszczyznach. Jednym ze sposobów jest ustawianie zraszaczy na noc. Jest to spowodowane tym, że w ciągu dnia woda szybciej odparowuje. Jeżeli ustawimy podlewanie na porę wieczorną, nawilży ona glebę szybciej, docierając do najgłębszych korzeni. Wykonując nawadnianie późniejszą porą, uniknie się sytuacji, w której sieć wodociągowa jest obciążona, przez co ciśnienie wody jest zbyt słabe. Istotnym elementem instalacji jest także umieszczenie sensora deszczu. Czujnik pozwoli na zwiększenie kontroli nad opadami. Jeśli np. będzie padał deszcz, to nawodnienie nie będzie konieczne, system będzie o tym fakcie na bieżąco informowany. Najlepszym rozwiązaniem na rozplanowanie systemu jest wzięcie pod uwagę tego, w jakiej strefie rośnie jaki typ roślin.

kompleksowe nawadnianie ogrodówZupełnie innego nawodnienia potrzebują np. drobne kwiatki, a jeszcze innego kilkudziesięcioletnie drzewo. Ciekawym rozwiązaniem mogą być zraszacze wynurzalne, które mogą być całkowicie niewidoczne dla oczu. Jeśli zajdzie potrzeba nawodnienia, automatycznie wysuną się i nawilżą rośliny. System będzie reagował na zmiany wilgotności, w zależności od pory roku. Poziom nawodnienia należy także dopasować do roślin, które nasadziło się w ogrodzie. Są takie gatunki, które nie lubią być nawilżane poprzez zraszanie. Należą do nich m.in. rogownice kutnerowate czy te posiadające bogate kwiatostan. Wśród popularnych gatunków, które często można spotkać w polskich ogrodach ,są peonie. Zraszanie lubią inne gatunki takie jak np. paproć.

Korzystanie z systemu automatycznego nawadniania może przynieść wiele korzyści. Dzięki takiej instalacji zmniejszą się wydatki związane ze zużyciem wody. Dopasowany poziom nawodnienia zadba o to, by trawnik wyglądał na zadbany. Sąsiedzi będą mogli pozazdrościć tak pięknie wyglądającego ogródka!

Kategorie: Ogród

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder