Sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie wymaga od nas, byśmy byli ludźmi kilku zawodów. Dyplom ukończonych studiów lub jeden certyfikat uprawniający do wykonywania określonego zawodu może czasem nie wystarczać. Dlatego ważne jest, abyśmy nie stali w miejscu i zawsze szukali okazji do poszerzenia kwalifikacji.
Operator żurawia – ciekawa praca nie dla każdego
W każdym większym mieście w Polsce znajdziemy wiele placówek zawodowych, oferujących zdobycie dodatkowych kompetencji. Jednym ze szczególnie polecanych kursów, zapewniających przyszłościowy zawód, jest ten na operatora żurawia wieżowego. Każda rzetelna szkoła jest w stanie odpowiednio przygotować nas na egzamin zawodowy i umożliwić uzyskanie niezbędnych uprawnień, jednak w przypadku tego określonego zawodu, powinniśmy dysponować specjalnymi predyspozycjami, dzięki którym praca w położonej wysoko kabinie dźwigu będzie przebiegała dla nas sprawnie, komfortowo i bezpiecznie. Niezwykle ważna jest tu umiejętność pracy zespołowej. Musimy umieć skomunikować się z resztą pracowników przebywających na dole. Żuraw służy temu, by usprawnić i ułatwić pracę wykonywaną na dole. Dlatego musimy umieć słuchać i przewidywać kolejne sytuacje na budowie. Dobry operator maszyny dźwignicowej to również osoba, która potrafi się skoncentrować i w pełni skupić na zadaniu. Koniec końców, odpowiadamy za transport wyjątkowo ciężkich ładunków, z którymi należy obchodzić się umiejętnie. Miejmy to uwadze w każdym momencie naszej pracy.
Aby obsługa żurawia przebiegała sprawnie i bezpiecznie również dla nas samych, powinniśmy mieć pewność, że jesteśmy zupełnie odporni na lęk przed wysokościami. Kabina dźwigu jest niemal w połowie oszklona. Widzimy z niej cały teren znajdujący się pod nami. Na szczęście tej fobii można się stosunkowo szybko pozbyć w miarę stopniowego wdrażania w pracę na takim stanowisku. Urząd Dozoru Technicznego ustanowił do wyboru dwie kategorie, na które możemy zdobyć uprawnienia jako operator żurawia Kurs obejmuje kategorię I Ż, która jest dedykowana maszynom wieżowym i szybkomontującym dźwigom przenośnym. Z kolei II Ż daje uprawnienia do obsługi zarówno żurawi przenośnych, stacjonarnych, jak i samojezdnych. Każdy kurs zakłada określony program nauczania, który obejmuje takie zagadnienia, jak budowa, właściwości i rodzaje maszyn dźwignicowych, obowiązki spoczywające na operatorze podczas całego wymiaru pracy oraz przepisy BHP. Kursy są zazwyczaj rozłożone w czasie, by dopasować się terminowo do potrzeb klientów.
Kursy na operatora żurawia są dość powszechne, łatwo się je na nie zapisać. Jest to propozycja warta rozważenia, bowiem dobrze przeprowadzone szkolenie i uzyskanie uprawnień to klucz do sukcesu i stabilnej, dobrze płatnej pracy w branży, na którą jest stale wysokie zapotrzebowanie.
0 komentarzy