Przede wszystkim świetlówki LED królują w szkołach i biurach. Występują w przystępnej cenie oraz zapewniają równomierne oświetlenie. Jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie świetlówki kupujemy. Różnią się one między sobą zwłaszcza obudową. Ta może być aluminiowa lub szklana.

Świetlówka z aluminiową oprawą

świetlówka led z oprawą Występują też świetlówki, których obudowa wykonana jest z plastiku. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że każda świetlówka składa się z szeregu diod, które nagrzewają się w czasie pracy. Od oprawy będzie zależało, czy ciepło wytworzone podczas pracy zostanie na powierzchni każdej diody, czy będzie częściowo odprowadzane. Na początku przyjrzyjmy się obudowy plastikowej ? to tanie i stosunkowo często wybierane rozwiązanie. Jednak polecane jest zwłaszcza do oświetlenia domowego. W biurze lub szkole, gdzie świetlówka pracuje kilka godzin dziennie, plastik nie odprowadzi wystarczająco ciepła. Taka lampa będzie z początku dawała dobre, jasne światło, jednak z czasem zacznie ono słabnąć. Wszystko przez nadmierne nagrzewanie się diod. W wypadku świetlówki LED z oprawą aluminiową żywotność takiego sprzętu jest znacznie dłuższa. Jak wiadomo, aluminium to materiał, który dobrze odprowadza ciepło. W wypadku świetlówki przekłada się to na fakt, że ciepło wytwarzane podczas jej pracy nie gromadzi się na diodach, a jest równomiernie rozprzestrzeniane po całej obudowie.

świetlówka led z oprawą Dzięki temu diody świecą równomiernym światłem przez długi czas. Takie lampy mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest nawet kilkunastogodzinna praca lampy. Zazwyczaj obudowa z przodu posiada mleczną szybkę, która delikatnie rozprowadza światło. W wypadku szklanej obudowy sytuacja wygląda jedynie nieco lepiej niż ta omawiana przy okazji świetlówek z oprawą wykonaną z plastiku. Takie oświetlenie również może być stosowane w domu, np.: w garażu, gdzie pracuje góra dwie godziny. W innym wypadku światło, które nie jest odprowadzane, będzie gromadzić się na diodach i prowadzić do ich szybkiego przegrzania. Jeśli szukamy oświetlenia domowego, gdzie praca takiego urządzenia nie będzie przekraczała dwóch godzin, możemy zaopatrzyć się w świetlówki LED z oprawą szklaną lub plastikową. Podczas tak krótkiego czasu diody nie wyemitują takiego ciepła, które istotnie wpływałoby na ich żywotność.

Zwłaszcza w przemyśle, gdzie pomieszczenia muszą być oświetlane nawet przez kilkanaście godzin, poleca się stosowanie świetlówek z oprawą aluminiową. Ta zapewnia odprowadzenie ciepła, wytwarzanego przez diody, i równomierne rozprowadzanie go po całej powierzchni obudowy.

Kategorie: Wnętrza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder