Jeśli lubisz majsterkować albo chcesz zacząć to robić, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak wykonać drobne naprawy w domu, używając do tego celu tylko jednego produktu ? masy szpachlowej do drewna.
Czym jest masa szpachlowa do drewna?
Masy szpachlowe do naturalnego drewna i materiałów drewnopodobnych (płyt) są produktami wypełniającymi. W ich skład wchodzi m.in. mączka lub pył drzewny, dzięki czemu preparat imituje właściwości i barwę konkretnych gatunków drewna. Głównym zadaniem szpachlówek jest wypełnianie ubytków, które szpecą wnętrza domów i mieszkań.
Masą można zaklejać otwory i szczeliny, które znajdują się np.:
? w meblach,
? w parkietach, podłogach z desek, listwach przypodłogowych,
? w boazerii,
? w stolarce okiennej, parapetach,
? w ościeżnicach i drzwiach,
? w rzeźbach, w ramach obrazów i luster itp.
Uszkodzenia w wymienionych powyżej miejscach powstają z reguły na skutek uderzenia, strącenia albo upadku na daną powierzchnię ciężkiego przedmiotu. Silne trzaskanie drzwiami, zawadzenie o mebel kijem od mopa albo wybicie dziury w podłodze upuszczonym moździerzem do przypraw to tylko kilka przykładów na to, jak łatwo można uszkodzić wiele powierzchni w domu. Czas także działa na niekorzyść drewna. Wraz z jego upływem delikatne i narażone na uszkodzenia elementy stają się kruche i podatne na odłamywanie. Ubytki w drewnie mogą być także zupełnie naturalnym zjawiskiem. Często w miejscu sęka pojawia się nieestetyczne zagłębienie lub nierówność, które szpecą drewnianą powierzchnię.
Do naprawy wszystkich wyżej wymienionych bruzd, spękań i nierówności przyda się masa szpachlowa do drewna. Pozwoli ona z powodzeniem wypełnić szczeliny i zagłębienia oraz zrekonstruować nieduże braki, np. odłamania. Na rynku znajduje się kilka rodzajów gotowych szpachlówek, m.in.:
? biała masa szpachlowa ? jest produktem uniwersalnym, który można stosować do napraw powierzchni z drewna i materiałów drewnopodobnych. Z powodu koloru ten rodzaj szpachli wymaga malowania, aby zamaskować miejsce naprawy.
? masa szpachlowa do konkretnych gatunków drewna ? bardzo dobrze odwzorowuje kolorystykę oraz właściwości wielu gatunków naturalnego drewna. Z uwagi na te zalety warto stosować masę dopasowaną do drewna, z którego wykonano naprawiane elementy, np. masa do drewna sosnowego najlepiej sprawdzi się przy renowacji sosnowych półek, łóżek czy szafek.
? bezbarwna masa szpachlowa ? służy do naprawy drobnych, płytkich uszkodzeń. Zastosowana na większej powierzchni może kolorystycznie od niej odstawać i zwracać uwagę na miejsce wykonywanej renowacji.
Ciekawostka. Przed rozpowszechnieniem sprzedaży gotowych szpachlówek, stolarze i majsterkowicze używali mas wyrabianych domowym sposobem. Ręcznie robione szpachle składały się z reguły z dwóch składników ? drobnych cząstek drewna (czyli mączki drzewnej powstałej przy piłowaniu lub szlifowaniu) oraz kleju zwierzęco-kostnego. Choć przepis na domową masę wydaje się dość prosty, to polecam gotowe szpachlówki. Są łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie i nie wymagają posiadania dodatkowych preparatów, np. konkretnego rodzaju kleju.
Jak wykonywać naprawy szpachlówką do drewna?
Aby przystąpić do naprawy uszkodzonego elementu potrzebujesz:
? wybranej masy szpachlowej (wymieszaj ją przed użyciem, a po pracy dokładnie zamknij produkt, by zapobiec jego wysychaniu),
? małej szpachelki,
? papieru ściernego,
? lakieru, farby lub bejcy.
Uwaga! Dokonując napraw z użyciem masy szpachlowej pamiętaj, by temperatura otoczenia, w którym pracujesz, nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza.
Element, który chcesz naprawić, musi być czysty i suchy. Usuń z niego stary lakier lub farbę. Umyj go i pozostaw do wyschnięcia, jeśli zachodzi taka potrzeba. Następnie szpachelką nabierz nieco masy i dokładnie wypełnij nią ubytek. Pamiętaj, by grubość warstwy preparatu nie przekraczała 2 mm ? jeśli uszkodzenie jest głębsze, kolejną warstwę masy nałóż dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Po załataniu ubytku odczekaj dobę, wyszlifuj miejsce naprawy papierem ściernym i pomaluj je, pokryj lakierem lub zabejcuj. Jeśli element wymaga piłowania albo cięcia, wykonaj je. Masa szpachlowa nie tylko dobrze imituje kolor drewna, ale także wykazuje jego właściwości. Samodzielne wypełnienie bruzd, otworów czy szczelin w drewnie nie jest trudne, a poprawnie wykonana naprawa pozwala na powrót cieszyć się ładnym wnętrzem.
Podsumowanie
Wykonywanie drobnych napraw w domu to ciekawe wyzwanie, które może przerodzić się w prawdziwe hobby. Jesteś fanem majsterkowania? Jeśli tak, znajdź w swoim otoczeniu drewnianą powierzchnię, która wymaga renowacji i zabierz się do pracy. Jeśli dotychczas nie majsterkowałeś, spróbuj dokonać drobnej naprawy w mało widocznym miejscu i przekonaj się, czy to wystarczy, by załapać bakcyla. Powodzenia!
0 komentarzy