Wielu ekspertów z dziedziny budowlanej oferuje klientom podczas budowy domu niezwykle wydajne i oszczędne rozwiązanie, jakim jest budowa nadproży. Bez problemu znajdziemy je w dobrej hurtowni lub sklepie budowlanym. Czym one są i jakie mają znaczenie dla stawianego budynku?

Zastosowanie nadproży betonowych

Wylewka betonowaNadproża to solidne elementy nośne w kształcie belek, które podtrzymują konstrukcję. Montuje się je nad oknami oraz drzwiami. Takie rozwiązanie przyspiesza pracę na budowie oraz pozwala w przyszłości zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż nadproża znakomicie izolują ciepło. Jednak ich zasadnicza funkcja to podtrzymywanie ogromnych ciężarów budowli, dlatego ważna jest technika wykonania i montażu. Możemy zakupić gotowe sztuki lub wykonać nadproża betonowe budowlane sami. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest to drugie. Mówimy tu wówczas o tak zwanych nadprożach żelbetowych. Formuje się je bezpośrednio na terenie budowy. Na ścianie budynku, w miejscu, w którym ma powstać belka, montuje się specjalną konstrukcję zbitą z drewnianych desek. W jej wnętrzu układa się pręty zbrojeniowe. Tak przygotowany szkielet zalewany jest masą betonową. Na zewnątrz konstrukcji układa się z kolei materiał izolacyjny, który chroni beton przed zamarznięciem. Czekamy, aż beton stwardnieje i, gdy element będzie gotowy, możemy zdemontować deski.

Wylewanie betonuJeśli jednak wolimy zakupić gotowe nadproża, musimy pamiętać o tym, by precyzyjnie stosować się do zaleceń producenta. Dzięki temu zapewnimy naszym wnętrzom maksymalną izolację ciepła wewnątrz. Ponadto gotowe nadproża to gwarancja, że do budowy wykorzystano jednorodne materiały, które będą bezpieczne dla konstrukcji. Kompletne rozwiązanie opracowane przez producenta jest całkowicie bezpieczne, gdyż poparto je certyfikatem i deklaracją zgodności. Mamy więc pewność, że unikniemy w przyszłości takich nieprzyjemnych niespodzianek, jak chociażby pęknięcia w murze. Spośród gotowych nadproży mamy do wyboru kilka rodzai. Jednym z nich są tak zwane prefabrykaty L-19. Belki, z których powstają, mają przekrój w kształcie litery ?L?. Są stosunkowo szybkie w montażu i pozwalają zaoszczędzić czas. Ich maksymalna długość sięga do około 3,5 metra. Ten typ nadproży jest dość uniwersalny i można stosować go w różnych technikach budowy ścian. Nadproża prefabrykowane montuje się w następujący sposób. Belki ustawiane są jedna obok drugiej. Następnie spinane są klamrami tak, aby stabilnie stały, a puste przerwy między belkami zalewa się betonem. Gdy masa się zwiąże, otrzymujemy gotowe nadproże.

Wymienione wyżej rodzaje nie są jedynymi, które wykorzystuje się w budownictwie. Niezależnie od tego, które rozwiązania są najpopularniejsze, nadproża to istotny element w budownictwie, o którym należy pamiętać, tworząc projekt.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder