W procesie malowania proszkowego nakłada się farbę, która ma postać proszku o ziarnistości od 20 do 100 mikrometrów. Podstawowym rodzajem malowanej w ten sposób powierzchni jest metal. Farba proszkowa utrzymuje się na jego powierzchni dzięki sile elektrostatycznej. Jej uzyskanie wymaga naładowania przedmiotu i cząstek właściwymi ładunkami. Podczas malowania nie emituje się szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku farb rozpuszczalnikowych.

Innowacyjny proces malowania proszkowego

Mężczyzna w warsztacieLakiernie proszkowe są stuprocentowo przyjazne środowisku. Materiał malarski w postaci proszku jest wykorzystywany w około 95 procentach. Odpowiada za to system recyklingu proszku zainstalowany w komorze lakierniczej. Zamknięty układ wentylacji w takiej kabinie pozwala na oszczędność energii. Grubość powłoki waha się w przedziale od 60 do 80 mikrometrów. Malowanie odbywa się z wykorzystaniem jednej z dwóch metod. Natrysk może mieć charakter elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Elektrostatyczne natryskiwanie farby jest metodą wysokonapięciową. Natrysk elektrokinetyczny to metoda triboelektryzacji. Po nałożeniu farby proszkowej należy ją utwardzić, co odbywa się poprzez nagrzanie pomalowanego elementu w temperaturze między 140, a 200 stopni Celsjusza. Nałożony proszek ulega polimeryzacji. Klienci zlecający proces malowania proszkowego Włocławek wybierają ze względu na bogatą ofertę lokalnych lakierni proszkowych.

PistoletCena usługi w jednej z włocławskich lakierni zależy od takich czynników jak wymiar i kształt przedmiotu, a także rodzaj farby. Im bardziej kształt jest skomplikowany, tym wyższa cena. We Włocławku lakiernie proszkowe zajmują się malowaniem karoserii samochodowej i motocyklowej, felg, elementów konstrukcyjnych, ogrodzeń czy obudów do maszyn. Potrzeba dodatkowej obróbki wstępnej podniesie cenę usługi. Malowanie przedmiotów, które nie są odporne na działanie wysokiej temperatury odbywa się z wykorzystaniem farb światłoutwardzalnych. Powłoka lakiernicza zabezpiecza przed korozją, działaniem warunków atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi i substancjami chemicznymi. Podczas renowacji przedmiotu należy najpierw usunąć z niego starą warstwę lakieru oraz korozję ? w tym celu wykonuje się piaskowanie, a następnie odtłuszczanie i odpylanie.

Farby proszkowe stosowane są w kolorystyce RAL, NCS i BS. Stosowane farby mogą być wykonane na bazie żywic epoksydowych oraz poliestrowych. Rodzaj farby należy dobrać właściwie do tego, w jaki sposób i w jakich warunkach przedmiot będzie eksploatowany przez użytkownika. Do pokrywania powierzchni narażonych na kontakt z wodą nadają się farby na bazie żywic poliuretanowych i akrylowych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder