Pomieszczenia sanitarne, ze względu na swoją specyfikację nigdy nie są łatwe w projektowaniu. Należy zadbać nie tylko o ich wygląd, ale przede wszystkim o wygodę i funkcjonalność. Jest szczególnie ważne w przypadku małych powierzchni. Wystrój łazienek powinien być uporządkowany i nie sprawiać wrażenia przeładowanego. Czasami jednak trudno to osiągnąć, zwłaszcza jeśli nie potrafimy podjąć konkretnych decyzji dotyczących ilości czy modeli sprzętów. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać.

Pomiarkuj swoją łazienkę

Spora liczba ludzi posiada do swojej dyspozycji niewielką powierzchnię, swoje dekoratorskie zapędy muszą więc nieco ograniczyć. Jednak odpowiedni wystrój łazienek wcale nie musi być rzeczą trudną do osiągnięcia. Zwłaszcza, kiedy zna się kilka reguł ułatwiających aranżacje łazienek. Aranżacje łazienek małego formatu należy rozpocząć przede wszystkim od dokładnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych na planie technicznym, uwzględniając wszelkie wymagane pomiary: nie tylko samych sprzętów, ale również to, jakiej odległości od siebie wymagają, aby funkcjonowanie między nimi mogło odbywać się płynnie, np. przy umywalce minimum to 100 x70 cm, natomiast przy brodziku (wannie) ta odległość wynosi 50 cm.

Oprócz wielkości pomieszczenia i pomiarów w naszym planowaniu musimy uwzględnić nasze oczekiwania względem łazienki: to ile osób przebywa w jednym mieszkaniu, czy wśród z nich znajdują się osoby starsze lub niepełnosprawne, jakie są przyzwyczajenia i upodobania poszczególnych osób itp.. Wszelkie zmiany, należy wprowadzać na papierze, natomiast w życie dopiero wtedy, gdy ten zarys stanie się w pełni klarowny. Planując aranżacje łazienek lepiej nie narażać się na dodatkowe koszty spowodowane złą decyzją.

Kiedy wykorzystać pomysł?

Nie istnieje tylko jeden sprawdzony pomysł na łazienkę. Są ich tysiące, a każdy z nich ponownie modyfikowany. Skupiając się na tym jak urządzić łazienkę, pamiętajmy, że ma być ona nie tylko ładna. Funkcjonalność wpływa na jej dobry odbiór. Jeśli nasza łazienka jest mała, lepiej zrezygnujmy z ogromnej ilości sprzętów. Nawet jeśli są nieduże, i mieszczą się bez problemu, ich ilość może przytłaczać użytkownika. Jeśli nie chcemy rezygnować z niektórych z nich, możemy pomyśleć o bardzo prostych rozwiązaniach: np. wannę połączyć ze szklanym panelem, dając sobie tym samym możliwość na prysznic.

Takie łączenia są dodatkowym plusem, ponieważ im większa powierzchnia podłogi jest zauważalna, tym większa wydaje się sama łazienka. Na nasze samopoczucie ma również rodzaj ceramiki: jeśli są to małe i wzorzyste płytki, rozmieszczone na całej powierzchni ścian (lub podłodze), możemy poczuć się przyduszeni mnogością detali.

Sprawdzą się one jednak, jeżeli zechcemy zaakcentować pewną część w naszej łazience, np. ścianę wokół wanny. Jeśli jednak drobny deseń zastąpimy dużymi, gładkimi płytami pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Ich rozmieszczenie także ma znaczenie: wąskie pomieszczenia optycznie się rozciągną dzięki ułożeniu płytek w poziomie, pionowy układ sprawi, że łazienka wyda się wyższa. Na optyczne powiększenie łazienki mają wpływ również kolory. Dobrze widziane są chłodne i naturalne barwy, np. pastele, brązy, szarości biel i czerń.

Mała łazienka, duża przestrzeń

Gdy to jak urządzić małą łazienkę funkcjonalną armaturą mamy już za sobą, warto pomyśleć o dodatkach. Na wielkość naszej łazienki ma wpływ światło. Dlatego tak ważne jest jego dobre oświetlenie. Jeżeli łazienka nie posiada okna, musimy zadbać o to sami. Nasze źródła światła powinny znajdować się w centralnym miejscu, a także w strategicznych punktach, które wymagają dodatkowego podświetlenia, np. lustro. Coraz częściej wprowadza się opcję podświetlanej podłogi listwą LED.

Światło to jest przyciemnione i nie drażni oczu, zakładane jest z myślą o użytkowaniu łazienki w nocy. Również meble i wyposażenie może ?oświetlać? pomieszczenie: gładkie i błyszczące materiały odbijają światło od swojej powierzchni sprawiając, że łazienka nabierze nowego wymiaru. Świetnym pomysłem na nadanie dodatkowej głębi małej łazience jest lustro. Ciekawostką jest, aby ograniczyć ilość odbijanych w lustrze rzeczy do minimum. Ludzkie oko lubi też to co ładne, więc możemy wykorzystać również minimalistyczne dekoracje. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z dodatkami. Małe pomieszczenia łatwo mogą przerodzić się w graciarnię.

Podsumowanie

To tylko niektóre, i najbardziej podstawowe zasady jakimi rządzi się aranżacja małej łazienki. Warto wypróbować chociaż część z nich projektując swoją. Musimy jednak pamiętać, że tworzymy to wnętrze dla nas, i to my mamy się w niej czuć najlepiej. Nie podążajmy za trendami, jeśli nie współgrają one z naszymi przekonaniami. Stwórzmy swój pomysł na łazienkę, która będzie naszą małą oazą relaksu, a nie tylko koniecznym pomieszczeniem w mieszkaniu.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder