Właściwa izolacja termiczna budynku jest niezwykle istotna. Wiele osób jednak zapomina o zastosowaniu podobnej warstwy izolacyjnej w przypadku dachu. Może to skutkować zupełną nieskutecznością materiałów, które zastosowane zostały na powierzchni ścian. Fachowa i kompleksowa izolacja termiczna wymaga więc zastosowania odpowiedniego materiału izolacyjnego również na dachu.

Izolacja dachuWarto pamiętać, że pokrycie dachowe samo z siebie nie jest zbyt skutecznym izolatorem. Z tego względu, dochodzi przez niego do uciekania sporych ilości ciepła, jak również do nadmiernego wychłodzenia lub nagrzewania się budynku. Jest to odczuwalne w szczególności, kiedy to dany budynek posiada zamieszkane czy też użytkowane w inny sposób poddasze. Izolacja dachu jest bardzo istotna, nie tylko mając na uwadze nadmiernie uciekanie nagrzanego powietrza ku górze. Bardzo często, samo pokrycie dachowe nie jest wystarczające, aby chronić poddasze przed silnymi opadami deszczu czy też śniegu. Problem ten jest szczególnie odczuwalny w każdym przypadku, kiedy te powyżej wymienione opady połączone są z bardziej gwałtownymi porywami wiatru. Dlatego też, izolując dach, nie należy się koncentrować na samej izolacji termicznej.

DachW tym celu, ze względu na naturalną nierówność dachu, zdecydowanie najlepiej będzie wykorzystać wełnę mineralną lub też izolację w formie natryskowej. Stosując takie rozwiązania może zyskać bowiem pewność, że każdy centymetr pokrycia dachowego zostanie w odpowiedni sposób odizolowany. Oprócz takiego materiału, najlepiej jeszcze przed położeniem pokrycia dachowego, warto zainwestować w dedykowaną membranę dachową. Taka właśnie folia będzie dodatkową warstwą separacyjną, chroniącą wnętrze danego budynku przed dostawaniem się opadów deszczu lub też śniegu. Będzie ona również chronić przed nadmiernym uciekaniem ciepła z wnętrza budynku. Folie dachowe, nazywane również membranami mają tą zaletę, że są dostępne w kilku mocno zróżnicowanych wersjach. Pozwala to na ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Z konieczności zadbania o odpowiednią izolację termiczna dachu zaczyna sobie zdawać coraz większa liczba osób. Wszystko ze względu na fakt, że to właśnie taka izolacja ma decydujący wpływ na zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu się czy też wyziębieniu budynku, w zależności od aktualnej pory roku i warunków pogodowych. Oprócz takich materiałów izolacyjnych, jak wełna mineralna czy pianka PUR, nie powinno się nigdy zapominać o konieczności zastosowania skutecznej membrany dachowej.