Niektórzy inwestorzy mogą być zobligowani do montażu samozamykaczy w swoich budynkach. Dotyczy to budynków, w których przebywać może znaczna grupa osób, na przykład biurowców, bloków mieszkalnych i szkół. Samozamykacze są jednym z elementów zapewniających ochronę przeciwpożarową ? umożliwiają sprawną i bezpieczną ewakuację z budynku, odseparowując strefę pożarową od drogi ewakuacyjnej.
Gdzie założyć samozamykacze?
W budynkach z klimatyzacją zapewniają także większy komfort termiczny. Samozamykacze mogą być zintegrowane z systemem przeciwpożarowym. Samozamykacz, który jest wpięty w elektroniczny system przeciwpożarowy, może posiadać funkcję elektrycznego podtrzymywania drzwi. Takie urządzenie pozwala na pozostawienie drzwi w pozycji otwartej pod kątem, który został wcześniej zaprogramowany. W ten sposób można udrożnić drogę ewakuacji z budynku. Po zakończeniu ewakuacji drzwi mogą zostać zwolnione elektrycznie. Szczegółowe wymagania dotyczące tego systemu można znaleźć w normie PN-EN 1155. Blokady elektryczne w samozamykaczach mogą być zwolnione w przypadku ręcznego lub automatycznego wykrycia pożaru. Dzięki funkcji biegu jałowego można zwiększyć bezwładność drzwi, co ułatwia ewakuację.
Samozamykacz można wyposażyć w samodzielną centralę dymową. Wysokiej jakości samozamykacz GEZE TS 4000 w niskiej cenie można kupić w autoryzowanych punktach dystrybucji. Taki samozamykacz nożycowy posiada bezstopniową regulację siły zamykania w skali EN. Można zastosować go zarówno w drzwiach lewych, jak i prawych. Nie wymaga to żadnej dodatkowej ingerencji. Prędkość zamykania drzwi można dopasować do kąta ich otwarcia dzięki systemowi opóźniającemu. Końcowa faza zamykania regulowana jest hydraulicznie. Pozwala to przyspieszyć drzwi przed samym zamknięciem. Skrzydło drzwiowe otwarte z dużą siłą zostaje automatycznie spowolnione. Samozamykacz można zastosować w drzwiach przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Do montażu należy zastosować załączone w zestawie elementy. Maksymalny kąt otwarcia to 180 stopni. Dopuszczalność samozamykacza w drzwiach przeciwpożarowych jest możliwa tylko wtedy, gdy spełnia on warunki stawiane przez normę EN 1125.
W przypadku najcięższych drzwi o wadze do 160 kilogramów należy zastosować najsilniejszy samozamykacz. W celu zwiększenia estetyki samozamykacz nawierzchniowy można zastąpić zintegrowanym, który będzie ukryty pod progiem lub w futrynie. Takie urządzenie nie rzuca się w oczy, a jednocześnie spełnia swoją funkcję. Warto upewnić się, że wybrany samozamykacz posiada funkcję blokady.
0 komentarzy