Poprawne tworzenie szkieletu budynku jest bardzo ważnym elementem całej konstrukcji. Bez względu na to, czy za budowę domu odpowiedzialna jest firma, czy robi się to samodzielnie – należy dobrać najodpowiedniejsze materiały. Współcześnie do budowy szkieletów większości konstrukcji wykorzystuje się drewno. Nie jest to jednak zwyczajna belka.

Solidne drewno konstrukcyjne

drewno konstrukcyjne c24Surowiec musi być wyjątkowo wytrzymały i trwały, aby być w stanie udźwignąć niesamowity ciężar. Jaki rodzaj drewna byłby najodpowiedniejszy? Przed wyborem surowca, warto zapoznać się z produktami dostępnymi na polskim rynku. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa i hurtownie dostarczają między innymi termodrewno, drewno do saun czy boazerie i podbitki. Żaden z tych materiałów nie sprawdzi się podczas tworzenia konstrukcji. Produkty mają wiele zastosowań, aczkolwiek nie są na tyle wytrzymałe, aby udźwignąć cały budynek. Drewna stosowane do podłóg, tarasów lub elewacji również nie będą odpowiednie. Najlepszym wyborem jest wytrzymałe drewno konstrukcyjne C24, KVH oraz BSH. Czym się one charakteryzują i dlaczego są tak solidne? Drewna konstrukcyjne to wyjątkowo grube surowce, które mogą pochodzić z sosny, świerku lub innych gatunków drzew. Ich wymiary dostosowywane są w zależności od rodzaju konstrukcji. Różni się ich wysokość i szerokość.

drewno konstrukcyjne c24Zalet wyboru właśnie tego rodzaju drewna jest sporo. O ich jakości świadczy między innymi fakt, że są znacznie lżejsze od konstrukcji stalowych, a dodatkowo się nie wyginają. Co więcej, mają one wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nawet pomimo sporej wilgotności, belki nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Surowiec jest przyjazny dla środowiska, a przy tym jest niedrogi. Wykorzystanie słabej jakości drewna do budowy domu może spowodować uszkodzenie całej konstrukcji, zniszczenie projektu, wygenerowanie dodatkowych kosztów, a co najgorsze – może poważnie zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na budowie. Ważne jest zatem mądre wybieranie drewna konstrukcyjnego, bez względu na typ budowli. Drewno konstrukcyjne C24 jest materiałem najczęściej wybieranym do przygotowywania szkieletów budynków lub mniejszych obiektów. Jest solidne i ma mnóstwo zastosowań. To właśnie dlatego cieszy się zaufaniem największych i najbardziej renomowanych firm budowlanych.

Obok C24 można znaleźć również drewno klejone BSH, które dopiero co zdobywa swoją popularność oraz drewno KVH o równie wysokich właściwościach. Podczas projektowania konstrukcji należy dokonać odpowiednich pomiarów i dobrać rodzaj produktu, który będzie najodpowiedniejszy pod względem rozmiarów.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder