Nawierzchnie sportowe powinny charakteryzować się zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, ale także odporności i przyczepności. Biegający zawodnicy powinni mieć przecież zapewnioną możliwość wykonywania nagłych zwrotów bez ryzyka ślizgania się. W tym celu warto zaopatrzyć się w konstrukcję, która charakteryzować się będzie jak najwyższą jakością pod każdym względem. Z czego najczęściej są wykonane?

Wykonanie nawierzchni sportowej

najpopularniejsza nawierzchnia sportowaSport towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów. Niegdyś nie stosowano nowoczesnych rozwiązań takich jak dziś, a co najwyżej wyżłobione w piasku czy żwirze trasy. Były dość niepraktyczne głównie ze względu na brak zapewnienia odpowiedniej przyczepności, w związku z czym zawodnicy mogli częściej się ślizgać, a nawet ulegać wypadkom. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są jednak zupełnie inne rozwiązania pomagające w uefektywnieniu przebiegu wydarzeń sportowych. Do budowy większości boisk sportowych, kortów tenisowych, bieżni czy boisk wielozadaniowych stosuje się najczęściej żywicę poliuretanową. Należy jednak pamiętać, że sama nawierzchnia powinna zostać najpierw skonstruowana na odpowiedniej podbudowie z tłucznia albo żwiru. Dzięki temu okaże się wytrzymała. Na grunt wysypuje się warstwę piasku na 10 centymetrów, a następnie na jego warstwę jest kładziona podbudowa z tłucznia bądź asfaltobetonu.

nawierzchnia sportowaNa samym końcu wylewana jest mieszanka syntetyczna. Na boisku przeznaczonym między innymi do gry w piłkę nożną najpopularniejsza nawierzchnia sportowa to ta wykonana z syntetycznej trawy. Jest odporna na promieniowanie UV oraz nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ i bez tego wygląda korzystnie przez cały rok. Pod wcześniej wspomnianą trawę wykorzystuje się sprężystą oraz elastyczną podbudowę na kruszywie naturalnym. Dzięki temu rozwiązaniu można komfortowo korzystać z boiska albo kortu. Nawierzchnia pozwoli na ustabilizowanie gruntu, co spowoduje bezproblemy przebieg szeroko pojętych aktywności fizycznych. Warto dodać, że zapewniają również odpowiednią przepuszczalność wody i stabilizacje włosia trawy. Nawierzchnie sportowe są ciekawymi rozwiązaniami, które pozwolą na bezpieczny przebieg danej aktywności fizycznej.

Dzięki temu uniknie się wszelkich ewentualności związanych z poślizgnięciami czy upadkami i spowodowanymi nieodpowiednio dobranym rodzajem podłoża do danego sportu. Najpopularniejsze okazują się materiały syntetyczne zapewniające przyczepność, ale również stabilizacje, która okaże się wyjątkowo efektywna podczas upadku, których jak wiadomo, w sporcie nie brakuje.

Kategorie: Wnętrza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder