Ryzyko uszkodzenia fundamentów przez wodę jest większe, niż mogłoby się wydawać. Grunt, na którym znajduje się budynek nie powinien cechować się dużym zawilgoceniem, w przypadku występowania zbędnej wody w gruncie warto zainwestować w drenaż, który umożliwi szybkie odprowadzenie jej do zbiorników.

Funkcjonalność odwodnienia betonowego?

deszcz opadły na chodnikAby móc zrozumieć konsekwencje płynące z niepoświęcenia właściwej uwagi temu problemowi, należy go w odpowiedni sposób zobrazować. Efekty braku działań mogą być opłakane w skutkach. Co się może stać? Fundament budynku jest jego najważniejszą częścią, to on stanowi podstawę i trzyma w ryzach pozostałe elementy budowli, jego uszkodzenie może wiązać się z naruszeniem całej konstrukcji. Woda to żywioł o dużej sile, mowa jest zarówno o opadowej, jak i gruntowej. Duże ilości wody zalegającej w podłożu powoduje boczny nacisk na ściany fundamentowe, które w konsekwencji mogą ulec pęknięciu. W celu unikania naruszeń integralności budynku stosuje się odwodnienia betonowe, które doskonale radzą sobie z odprowadzaniem zbędnej wody. W sytuacji gdy wody gruntowe charakteryzują się wysokim stanem, należy zastosować drenaż opaskowy budynku, który pozwala uniknąć ich przecieku do piwnicy. Utrata wartości domu spowodowana szkodami wyrządzonymi przez ten żywioł jest świetnym argumentem skłaniającym ku zastosowaniu jednego z możliwych rozwiązań tego problemu.

miasto w deszczZastosowanie liniowego odwodnienia wykonanego z betonu pozwala raz na zawsze poradzić sobie ze stojącą wodą. Kanały odprowadzające opady oraz roztopiony śnieg muszą charakteryzować się odpowiednią jakością wykonania, tak aby mogły posłużyć przez długi czas! Mieszanka betonu wykorzystywana w procesie produkcyjnym bywa czasami zastępowana polimerobetonem, czyli materiałem będącym połączeniem żywicy oraz mieszanki piaskowo-żwirowej. Uszkodzenia krajobrazu, które są następstwem wody stojącej w gruncie, bywają trudne oraz kosztowne w naprawie. Oczywiście lepiej zapobiegać temu problemowi niż go leczyć. Należy jednak pamiętać, że sposób, w jaki zostanie przeprowadzony montaż systemu odwodniającego, uzależniony jest od typu terenu, oraz warunków. Występowanie problemów z odwodnieniem są sygnałem po którym należy niezwłocznie zastanowić się nad tym, jaki system będzie odpowiednim wyborem.

Utrzymywanie wody z dala od budynków mieszkalnych oraz użytkowych może wydawać się zbędnym działaniem, niestety efekty zawilgocenia gruntu są bardzo problematyczne. Zadbanie o grunt oraz o fundamenty można zlecić wielu wykwalifikowanym ekipom. Trzeba działać szybko!

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder