Wybór stolarki drzwiowej to jeden z elementów wykończenia wszystkich lokali mieszkaniowych. Główne wejście powinno spełniać kilka ważnych kryteriów, o których nie należy zapominać. W tym artykule prezentujemy je wszystkie wraz z objaśnieniem tak, aby każdy mógł samodzielnie zdecydować, jakie drzwi wybrać do domu lub mieszkania.

Cechy dobrych drzwi wejściowych

wybór drzwi do domuZewnętrzna stolarka drzwiowa to furtka do każdego mieszkania lub domu. Z uwagi na to, że stanowi także barierę między światem zewnętrznym a prywatnymi pomieszczeniami, powinna spełniać szereg restrykcyjnych wymagań. Oto najważniejsze z nich: ? bezpieczeństwo, ? wygłuszenie dźwięków, ? izolacja termiczna, ? trwałość i odporność na uszkodzenia, ? odpowiednia estetyka.

Drzwi chronią domowników i dobytek przed światem zewnętrznym. Solidna, antywłamaniowa stolarka to podstawa w odpowiednim zabezpieczeniu lokalu, np. przed kradzieżą. Mocne zamki, zawiasy i masywne ościeżnice mogą skutecznie powstrzymać włamywacza, zatem nie warto na nich oszczędzać.

Uwaga! Antywłamaniowe drzwi wejściowe to nie wszystko. Pamiętaj, aby zainwestować także w odpowiedniej klasy okna. Jeśli odpowiednio zadbasz o oba te elementy, bezpieczeństwo Twojego domu będzie na właściwym poziomie.

Odgłosy świata zewnętrznego nie są mile widziane we wnętrzu lokalu mieszkalnego. I na odwrótestetyczne drzwi wejściowe ? domowe dźwięki nie powinny rozlegać się na klatce schodowej czy chodniku. Pod tym względem ważna jest charakterystyka akustyczna drzwi wejściowych. Dobra stolarka powinna wygłuszać dźwięki i zapewniać domownikom odpowiedni poziom komfortu.

Drzwi to cienka granica między wnętrzem a światem zewnętrznym. Z uwagi na wahania temperatury w polskim klimacie ważne jest, aby zapewniały odpowiedni poziom izolacji termicznej. Zbyt cienka stolarka sprawi, że zimą do środka dostanie się chłód, a latem gorące powietrze.

Uwaga! Dobra stolarka drzwiowa to połowa sukcesu. Jego drugą część stanowi odpowiedni montaż. Źle osadzone drzwi nie będą chroniły domu przed włamaniem, niepożądanymi dźwiękami czy wahaniami temperatury.

Zakup drzwi wejściowych to spory wydatek. Z tego względu warto wybrać droższy produktciekawe drzwi do domu dobrej jakości, który zachowa swoje parametry przez wiele lat. Wybór najtańszej stolarki może sprawić, że w krótkim czasie ulegnie ona zniszczeniu. Konieczność wymiany drzwi to kolejna inwestycja, której można by uniknąć, decydując się na towar trwały i odporny na działanie czasu. Pamiętaj jednak, że wyższa cena nie zawsze gwarantuje dobrą jakość. Szukając drzwi, postaw na produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty, zaświadczenia i gwarancje.

Właściwa estetyka to ostatnia z cech dobrej stolarki drzwiowej. Wejście powinno korespondować z wzornictwem całego budynku lub z wystrojem klatki schodowej. Zawsze w dobrym stylu są rozwiązania klasyczne i ponadczasowe. Jeśli zależy Ci na oryginalności zastanów się, czy wybrane przez Ciebie drzwi nie obniżą wartości lokalu. Stolarka z lekkim akcentem artystycznym jest akceptowalna, ale dziwne wzory lub nietypowe kolory mogą w przyszłości zniechęcić potencjalnych kupców czy najemców.

Rodzaje drzwi wejściowych

Właściwości stolarki drzwiowej są ogólnymi zaleceniami, których warto przestrzegać, aby nabyć odpowiedni produkt. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów drzwi wejściowych. Czy wszystkie wykazują podobne charakterystyki? Niekoniecznie.

Najogólniej mówiąc, drzwi wejściowe mogą być wykonane z drewna, PCV, metalu lub aluminium.

drewniane drzwi do domuZa najtrwalszą, ale i najdroższą, uważa się stolarkę z masywu. Jej naturalny charakter podkreśla estetykę wielu budynków, dlatego jest ceniona i chętnie wybierana przez konsumentów. Drzwi aluminiowe wyróżniają się lekkością oraz bogactwem wzorów. Z kolei stolarka wyprodukowana z PCV jest tania, ale niskiej jakości. Za wyjątkowo trwałe rozwiązanie uchodzą drzwi stalowe, ale z reguły są one bardzo ciężkie, co zniechęca niektórych użytkowników.

Wybór materiału, z jakiego wykonane są drzwi, dobrze jest porównać z ich właściwościami. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, postaraj się wypośrodkować swoje oczekiwania.

Spośród drzwi ze średniej półki cenowej na pewno uda Ci się wybrać model, który przez wiele lat będzie spełniał stawiane przed nim wymagania.

Podsumowanie

Ogólne wskazówki, dotyczące wyboru drzwi, mówią, żeby w pierwszej kolejności skupić się na cechach dobrej stolarki, a potem na jej wyglądzie. Pamiętaj, że wśród solidnych i trwałych modeli znajdziesz także takie, które przypadną Ci do gustu. Wybierz drzwi mądrze, a inwestycja na pewno będzie udana.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder