Opryskiwacze to tego typu urządzenia, które są niezastąpione w czasie przeprowadzania różnych prac na gospodarstwie rolnym. Ważne jest więc, aby w odpowiedni sposób o nie dbać. Bardzo istotnym elementem takiej właśnie konserwacji jest regularna wymiana zużytych części opryskiwaczy. Najważniejszą częścią każdego opryskiwacza na której stan warto jest zwrócić szczególną uwagę, jest tak zwana dysza wylotowa, czyli rozpylacz.
Części w opryskiwaczu – co kupić?
Przed każdym pierwszym użyciem powinna być ona w odpowiedni sposób skalibrowana. To właśnie od tego zależne będzie to, jak precyzyjne będzie podawanie wymaganej ilości środka chemicznego danej roślinie. Warto pamiętać o tym, że podanie zbyt małej czy też zbyt dużej ilości środka chemicznego do ochrony roślin może zdecydowanie obniżyć poziom jego końcowej skuteczności. Aby mieć pewność co do przedłużonej żywotności rozpylaczy, przy ich wyborze powinno się zwracać szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Najbardziej podatne na rozkalibrowanie i uszkodzenia są dysze wylotowe wykonane z tworzyw sztucznych. Zamienne części do opryskiwaczy, na których stan techniczny powinno się zwracać szczególną uwagę, to również pompy.
Są one tym elementem konstrukcyjnym każdego opryskiwacza, który ma największy wpływ na jego całkowitą wydajność. Z pewnością kluczowym parametrem tego właśnie komponentu jest jego moc. Parametr ten bowiem będzie miał decydujący wpływ na to, jakiej pojemności zbiornik będzie mógł być podłączony do wykorzystywanego opryskiwacza. Moc tego właśnie komponentu powinna być więc zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zbyt duże urządzenie będzie niepotrzebne prowadzić do nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Zbyt małe sprawiać będą z kolei szereg potencjalnych problemów podczas współpracy z bardzo długimi dyszami. Wszelkie części zamienne do opryskiwaczy powinny być kupowane jedynie w tych najbardziej zaufanych centrach dystrybucyjnych bądź też mniejszych punktach sprzedaży, cieszących się dobrymi opiniami użytkowników.
Opryskiwacz jest maszyną, bez której bardzo trudne byłoby sobie wyobrażenie wykonywania wielu zadań na gospodarstwie rolnym. Od czasu do czasu pewne komponenty takiej właśnie maszyny będą wykazać oznaki usterki. W takiej sytuacji kluczowa będzie ich wymiana, oczywiście jedynie w doświadczonym punkcie serwisowym. Tylko w takiej sytuacji będzie można zyskać pewność, że świeżo zakupione i zamontowane w opryskiwaczu komponenty będą bezproblemowo działać przez długi czas, podobnie jak te montowane fabrycznie.