W obecnym czasie szczególny nacisk kładziony jest na minimalizację wszelkich zagrożeń, jakie są bezpośrednio związane z wykorzystywaniem czy też przechowywaniem chemikaliów. Jeszcze jakiś czas temu sporym problemem było zidentyfikowanie wszelkich substancji będących głównym składnikiem danego produktu. Obecnie w tym celu wykorzystywany jest jednak dedykowany kod UFI.

Kiedy stosujemy kod UFI?

Jego zastosowanie będzie kluczowe w przypadku narażenia siebie bądź też członków rodziny na kontakt z innymi substancjami chemicznymi. Kod UFI w takiej sytuacji może się okazać bardzo pomocny dla wszystkich służb ratunkowych, pozwalając na szybkie zidentyfikowanie związanego z zatruciem pacjenta zagrożenia. Wspomniany kod to tak naprawdę 16 znakowy identyfikator łączący jednocześnie bardziej szczegółowe informacje dotyczące zastosowań, składników czy też toksyczności konkretnego produktu. Odpowiedni kod UFI jest więc w stanie znacznie ułatwić prace ośrodkom zatruć w kontekście dobrania odpowiedniej drogi odtruwania i samego leczenia pacjenta. Wspomniany ciąg znaków jest obecnie stosowany powszechnie w przypadku pewnego rodzaju substancji. Zazwyczaj dotyczyć on będzie tych, które w wyniku zwłaszcza niewłaściwego użytkowania zagrażać mogą użytkownikom zatruciem bądź też poparzeniem. Kod UFI zaobserwować można na przykład na produktach takich jak wszelkiego rodzaju spoiwa. Dotyczyć to będzie przede wszystkim zarówno zwykłych klejów w sztyfcie jak też specjalistycznych produktów do tapet i podłóg.

Kolejną grupą produktów których kod będzie najczęściej dotyczyć okazać się mogą substancje służące do odświeżania powietrza. Mowa tutaj zarówno o pokojowych odświeżaczach, jak też tych w formie świec zapachowych, które stają się obecnie coraz popularniejsze. Wspomniany kod bez żadnego problemu znaleźć można również na etykietach środków do konserwacji czy też czyszczenia różnych pomieszczeń w szczególności takich jak kuchnia czy też łazienka. Ze wspomnianym kodem stosunkowo często spotkać się można w przypadku środków do prania i czyszczenia w zmywarce. Niewłaściwe stosowanie środków czyszczących, piorących czy też odświeżaczy powietrza może być powiązane z pewnymi bardzo poważnymi zagrożeniami. W takiej sytuacji ważne okazuje się być ich prawidłowe identyfikowanie i znakowanie. Szczególnie często w tym właśnie celu wykorzystywany jest specjalny kod określany najczęściej jako kod UFI. Dzięki niemu można znacznie szybciej rozpoznać zagrożenia związane z danym detergentem i podjąć odpowiednie działania w celu uratowania pacjenta.

Po więcej na temat kodów UFI zapraszamy na www.frc.com.pl.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder