Wiele osób, planując izolację termiczną swojego domu lub biura, całkowicie pomija konieczność jednoczesnego odizolowania dachu. Jest to jednak sporym błędem, gdyż to przez dach właśnie w ciągu całego dnia uciekać będzie najwięcej ciepła. Obecnie skorzystać można podczas izolacji dachu z jednego z kilku bardzo skutecznych materiałów izolacyjnych.

DachZdecydowanie największą liczbę zwolenników zdobywa ocieplanie powierzchni dachowej przy pomocy skutecznej wełny mineralnej. Powodem tego stanu rzeczy niewątpliwie jest bardzo dobra izolacyjność termiczna oraz sprężystość takiego właśnie materiału. Ta właśnie cecha jest szczególnie istotna w przypadku chęci odizolowania przestrzeni pomiędzy poszczególnymi krokwiami dachowymi, gdzie najczęściej dochodzi do powstawania mostków termicznych. Wełną można bardzo szczelnie i skutecznie wypełniać dowolnej wielkości przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Innym materiałem, który w takiej sytuacji sprawdzać się będzie szczególnie dobrze, jest oczywiście styropian. W jego przypadku dedykowane płyty styropianowe również bardzo dobrze sprawdzać się będą podczas ocieplania przestrzeni pomiędzy krokwiami.

Izolacja dachuMają one bowiem podłużne nacięcia, które są w stanie skutecznie zwiększyć niską domyślnie elastyczność arkuszy styropianu. Z kolei zwykły, twardy styropian doskonale sprawdzać się będzie w czasie wykonywania ocieplania podkrokwiowego. Kolejnym materiałem doskonale sprawdzającym się w czasie prac izolacyjnych dachu jest tak zwany polistyren ekstrudowany. Płyty wykonane z takiego właśnie materiału cechować się będą wyjątkową twardością, jak również bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Płyty takie również niemal zupełnie nie będą chłonąć wody. Doskonale sprawdzać się będą w formie ocieplenia nakrokwiowego, układane bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Płytami z tego materiału można bezproblemowo ocieplać krokwie od spodu. Warto jednak pamiętać, że takie ich zastosowanie obniżać będzie pomieszczenie o co najmniej kilka centymetrów.

W obecnym czasie coraz większy nacisk kładziony jest na konieczność wykonania prawidłowej izolacji termicznej pokrycia dachowego. Jedynie w takiej sytuacji bowiem będzie można zyskać pewność, że przez dach nie będzie dochodziło do zbyt odczuwalnej utraty cennego ciepła, czy też chłodnego powietrza latem. Obecnie do przeprowadzenia takich prac izolacyjnych wykorzystać można jeden z kilku mocno zróżnicowanych względem siebie materiałów. Każdy z nich ma zupełnie inne cechy, jak też możliwości izolacyjne.