Kuchnia i jadalnia to pomieszczenia, których wygląd można zaaranżować na wiele sposobów. Czym kierować się, by wnętrze tego pomieszczenia było sercem całego domu? I jak dopasować poszczególne elementy wyposażenia tak, by razem tworzyły przyjemną dla oka całość? Większość domowników przy aranżacji kuchni kieruje się przede wszystkim praktycznością zastosowanego umeblowania. Ale wiele osób stawia także na trendy panujące w branży wnętrzarskiej. Warto przejrzeć magazyny branżowe w poszukiwaniu inspiracji i być na bieżąco z popularnymi portalami ukierunkowanymi na tematykę aranżacji wnętrz.

Kuchenne szafki, mnogość aranżacji w każdym stylu

szafka kuchenna Najpopularniejsze w Polsce obecnie trendy to klasyka, wenge, skandynawski, vintage i rustykalny. Coraz modniejszy staje się styl loftowy lub kolonialny. Warto postawić na jeden styl, dopasowując do niego każdy element wyposażenia. Rustykalne meble muszą posiadać charakterystyczny wygląd, w kwestii wyposażenia kuchni stawia się tu na kuchenne szafki z drewna, ze zdobieniami, nierzadko są sztucznie postarzone, a często także wykończone woskiem lub lakierem. W stylu skandynawskim stawia się na fronty kuchenne w jasnych kolorach. Przełamaniu tych barw służą zazwyczaj kolorowe dodatki, takie jak na przykład dekoracyjne gałki czy uchwyty. Warto także połączyć biel z naturalnym odcieniem drewna blatów. Trend wenge określa przede wszystkim charakterystyczny kolor mebli. Szafki kuchenne wenge posiadają głęboki, brązowy, a nawet niemalże czarny, kolor. Doskonale prezentują się przy dużej przestrzeni kuchni.

szafka kuchenna Szafki kuchenne vintage to odrestaurowane stare meble, których wygląd zainspirowany jest starym stylem, a także retro. W Polsce ich wygląd często nawiązuje do PRL-u. Szafki wykonane w trendzie loftowym prezentują industrialny wygląd, wykonane są z grubego drewna, najczęściej w ciemnych kolorach brązu, a częstym zabiegiem jest tu łączenie drewnianych frontów z metalowymi, ciemnymi ramami czy czarnym blatem. Jeszcze innym stylem odznaczać się będzie kuchnia w nurcie kolonialnym. Tutaj stawia się na szafki wykonane z orientalnego drewna, takiego jak mango czy palisander. To zaprzeczenie minimalizmu, główny akcent pada tu np. na dekoracyjne dodatki inspirowane sztuką afrykańską. Całość powinna nawiązywać do ery wiktoriańskiej, czyli musi posiadać wiele dekoracyjnych dodatków i bogatych zdobień, takich jak piękne uchwyty czy gałki.

Niezależnie od tego, na jaki styl postawimy, warto przede wszystkim kierować się zasadą dopasowania kolorystycznego wszystkich elementów. Jednorodność umeblowania stworzy piękną całość, będzie gwarancją tego, że w takiej kuchni będą chcieli przebywać wszyscy domownicy. Oprócz estetyki warto postawić na praktykę, by wygodnie i sprawnie przygotowywać posiłki.