Problem zawilgocenia fundamentów dotyczy coraz większej liczby budynków. Na szczęście w ostatnim czasie udało się opracować różne metody, wykazujące wysoką skuteczność w zwalczaniu tego właśnie problemu. Do tych stosowanych zdecydowanie najczęściej zaliczyć należy metodę iniekcji, nagrzewania oraz metodę osuszania naturalnego.

Metody fachowego osuszania fundamentów

WilgoćPierwszą wykorzystywaną najczęściej metodą jest iniekcja, która cieszy się obecnie największym zainteresowaniem. Polega ona na wtłoczeniu w mur pod wysokim ciśnieniem specjalnie skomponowanego preparatu. Jest on w stanie bardzo skutecznie absorbować wodę, przez co jej poszczególne cząstki mogą utwardzić się i pęcznieć. Ta właśnie metoda pozwala, jako jedna z niewielu, na wyraźnie wzmocnienie oraz uszczelnienie samego fundamentu. Jest to z pewnością inwazyjny sposób na pozbycie się z fundamentów nadmiaru wilgoci, ale z drugiej strony najbardziej skuteczny. Jego skuteczność może być jednak w dużej mierze zależna od cech konstrukcyjnych samego fundamentu oraz od jego kondycji. Jeżeli chodzi o fachowe osuszanie fundamentów Mazowieckie jest regionem, gdzie bardzo często korzysta się z tej realizowanej poprzez nagrzewanie. Cechą wyróżniającą ten właśnie sposób jest jego pełna nieinwazyjność.

ŚcianaMetoda realizowana jest dzięki ustawieniu w pomieszczeniu piwnicznym specjalnych nagrzewnic. To właśnie one pozwalają na podniesienie temperatury w pomieszczeniach i sprawią, że fundament zacznie ulegać stopniowemu wysuszaniu, poprzez odparowywanie znajdującej się w nim wilgoci. Metoda ta jest zdecydowanie najbardziej uniwersalna, gdyż zastosować ją można w praktycznie każdego rodzaju budynku. Istotną wadą opisywanej metody jest z kolei fakt, że nie pozwala ona bezpośrednio na zlikwidowanie przyczyny zawilgocenia fundamentu. Ostatnią metodą na zlikwidowanie problemu z zawilgoconymi fundamentami jest oczywiście ta naturalna. Polega ona na odkopaniu ich w taki sposób, aby zalegająca w nich zazwyczaj wilgoć mogła odparować w sposób naturalny. Cały proces ma w pełni naturalny przebieg, czyli nie będzie wymagać zastosowania dodatkowych urządzeń, w postaci na przykład nagrzewnicy.

Problem z nadmiernym zawilgoceniem fundamentów dotyka w obecnym czasie coraz większej ilości osób. W przypadku zaobserwowania takiego właśnie problemu, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej metody na walkę z nim. Znane są obecnie bardzo zróżnicowane metody o różnym stopniu inwazyjności oraz skuteczności. Tylko część metod jest w stanie zagwarantować likwidację przyczyn nadmiernej wilgotności fundamentów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder