Otwierane automatycznie bramy mogą dzielić się na skrzydłowe lub przesuwne. W przypadku bramy skrzydłowej należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które wpływają na wydajność zastosowanego systemu: długość skrzydła, ciężar bramy czy przewidywaną liczbę cykli w ciągu doby. Długość skrzydła bramy wpływa na to, jaką wydajność siłownika należy wybrać.

Automatyka do bram

automatyka do bram Oprócz samej długości istotny jest także rodzaj wypełnienia skrzydła ? bramy pełne wymagają większej mocy, aby pokonać opór powietrza podczas otwierania. W skrajnych przypadkach siła wiatru przenoszona na korpus zbyt słabego siłownika może doprowadzić do jego złamania. Można tego uniknąć, wybierając wydajniejszy i dłuższy siłownik. Dla w pełni zabudowanej bramy skrzydłowej o długości 2 metrów warto wybrać siłownik, który został przewidziany do skrzydeł o długości do 3,5 metra. Automatyka przeznaczona do zabudowanej bramy skrzydłowej powinna posiadać także elektrozamek ? trzyma on skrzydła w pozycji zamkniętej i powoduje odciążenie siłowników podczas porywistych wiatrów. W kwestii ciężaru skrzydła zapas mocy siłownika powinien wynosić około 25%. Informację o ciężarze skrzydła można znaleźć w dokumentacji technicznej bramy lub otrzymać ją od firmy, która ją dostarczyła i zamontowała na posesji. Nowoczesna polecana automatyka do bram w Bielsku-Białej oferowana jest razem z montażem.

polecana automatyka do bram w bielskuInstalacje przydomowe przewidziane są do wykonywania mniej niż 50 cykli w ciągu doby. Instalacje przemysłowe znajdą zastosowanie w przedsiębiorstwach i wspólnotach mieszkaniowych. Monterzy z Bielska-Białej zwracają uwagę także na osadzenie zawiasu skrzydła względem krawędzi słupka. Ma to wpływ na sposób montażu siłownika. Siłowniki mogą mieć napęd śrubowy lub ramię łamane. W przypadku małych słupków ogrodzeniowych można wybrać system posiadający siłownik podziemny. Brama przesuwna i samonośna porusza się na profilu wykonanym ze stali lub aluminium, co wymaga zastosowania innego rodzaju napędu. Duże znaczenie na wydajność napędu będzie miał rodzaj listwy zębatej. Stosowane w automatyce do bram przesuwnych listwy zębate mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Montuje się je przy pomocy blachowkrętów lub śrub nagwintowanych i tulei wspawanych w profil bramy.

Listwa z tworzywa sztucznego może być wykorzystywana jedynie w skrzydłach, których masa nie przekracza 400 kilogramów. Za pracę mechanizmu odpowiada napęd, a za jego kontrolę centrala sterująca. Możliwe jest sterowanie bramą za pomocą pilota radiowego lub aplikacji na telefon.

Kategorie: Ogrodzenie