Posiadanie tarasu zwiększa powierzchnię użytkową domu. Pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz organizowanie przyjęć poza domem. Konstrukcja tarasu chroni biesiadników przed słońcem i deszczem oraz zapewnia miejsce do rozstawienia stołu z krzesłami czy ławek. Warto jednak wiedzieć, że aranżacja przestrzeni to nie wszystko. Niemniej ważne są drzwi na taras, które łączą go z budynkiem. Jak wybrać właściwy model, który będzie zarazem funkcjonalny i piękny?

Rodzaje drzwi tarasowych

drzwi na tarasW każdym sklepie budowlanym czy z materiałami wykończeniowymi znajdziesz sporą ofertę drzwi tarasowych. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością, technologią wykonania, montażem, konstrukcją itd. Jak w tym gąszczu wybrać odpowiednie drzwi, które spełnią Twoje oczekiwania oraz w praktyczny sposób połączą dom z tarasem?

Po pierwsze, dopasuj rodzaj drzwi do wielkości tarasu. Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, nie decyduj się na model rozwierany. Tradycyjne drzwi skrzydłowe zabierają sporo miejsca: wersja otwierana do środka pomniejszy przestrzeń w pokoju, a na zewnątrz ? uszczupli metraż niedużego tarasu. Lepszym rozwiązaniem, oszczędzającym miejsce, są tarasowe drzwi przesuwne. Jeśli z kolei posiadasz spory taras, możesz wybrać dowolny system otwierania.

stylowe drzwi na tarasPo drugie, wybierz drzwi spójne stylistycznie z domem i ogrodem. To dość prosty sposób, który pozwoli Ci zakupić właściwy model. Klasyczna bryła domu nie będzie korespondować z nowoczesnymi drzwiami i na odwrót ? współczesnej fasady budynku nie należy łączyć z tradycyjnymi drzwiami na taras. Pomyśl zatem, jakie wzornictwo będzie pasować do tego, co już posiadasz. Dobierz drzwi tarasowe w podobnym stylu i kolorze, jak okna i drzwi w domu. Dzięki temu zachowasz spójność stylistyczną, a taras stanie się przedłużeniem domu.

Po trzecie, zdecyduj się na model antywłamaniowy oraz zapewniający komfort akustyczny i cieplny. Choć taras znajduje się zazwyczaj na tyłach domu, w ogrodzonym ogrodzie, to drzwi, łączące go z domem, powinny być tak bezpieczne, jak główne wejście. Pamiętaj, że potencjalny włamywacz wybiera najsłabszy punkt domu i często są to właśnie drzwi tarasowe! Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, zainwestuj w mocny, trwały model, wyposażony w system antywłamaniowy. Ponadto sprawdź, czy wybrane drzwi zapewniają odpowiedni poziom komfortu akustycznego oraz nie ucieka przez nie zbyt wiele ciepła. To ważne kryteria, dzięki którym kupisz odpowiedni model.

Kupowanie drzwi na taras

klasyczne drzwi tarasowePoszukując dobrych drzwi, wybierz model, który pasuje do wielkości tarasu, jest spójny stylistycznie z domem oraz bezpieczny. To jednak nie wszystko.

W zależności od tego, jak usytuowany jest Twój taras, warto poznać dodatkowe wskazówki. Dzięki nim zakup drzwi nie będzie dla Ciebie problemem!

Najpierw sprawdź, z której strony domu posiadasz wyjście na taras. Jeśli ekspozycja jest południowa, zadbaj o porządne osłony przeciwsłoneczne. Przydadzą się podczas upalnych miesięcy, ponieważ zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza domu. Pamiętaj jednak, by osłony były ruchome. Zimą, podczas słonecznych dni, ich uniesienie pozwoli dogrzać wnętrza.

Następnie oceń, czy Twój taras jest narażony na uderzenia silnych wiatrów. Możesz posłużyć się własnymi doświadczeniami, ale jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z tematycznych stron www. Znajdziesz na nich informacje o tym, kiedy i w jakich rejonach Polski pojawiają się silne wiatry. Zazwyczaj zimą dominują wiatry wiejące z południowego-zachodu. Jeśli po analizie warunków dojdziesz do wniosku, że posiadasz taras narażony na podmuchy, zdecyduj się na dodatkowo wzmacniane i ocieplane drzwi na taras. Wybranie zbyt lekkiego modelu sprawi, że drzwi nie będą dobrze chronić przed zimnem, a ponadto z czasem wypaczą się i zniszczą.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych może być łatwy, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim szybko wyeliminujesz niepasujące modele i znajdziesz rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder