Gdyby nie sieć rur ukryta w ścianach i pod ziemią to nie można byłoby stworzyć sprawnie działającej instalacji wodno-kanalizacyjnej w żadnym budynku. Rurami z wodociągów lub ze studni jest dostarczana jest woda pitna, a innymi rurami usuwane są nieczystości z łazienki i brudna woda. Żeby jednak instalacja była dobrze wykonana to trzeba dobrać do niej odpowiednie rury. Innej montuje się w domu, a inne na zewnątrz budynku.

Rura z tworzywa sztucznego

rura pcv fi 110Muszą one pasować do armatury łazienkowej, jak również do szamba, oczyszczalni czy podłączenia do miejskiej kanalizacji. Jak wybrać odpowiednie rury, tak by nie trzeba było się martwić o ich szybką wymianę? Na pewno rury muszą mieć odpowiednią średnicę. Na przykład trwała rura PCV fi 110 będzie idealna do odprowadzania ścieków z miski ustępowej. Rury odprowadzające nieczystości zwykle są szersze niż rury doprowadzające wodę. Nie mogą być zbyt wąskie, bo wtedy nieczystości nie będą swobodnie przepływać w rurach, co może doprowadzić do ich częstego zatykania się. Z kolei w rurach zbyt szerokich zanieczyszczenia mogą poruszać się zbyt wolno ? wytworzone zostanie za małe ciśnienie, przez to również ścieki mogą zalegać w rurze i nie spłyną do szamba czy kanalizacji. Druga kwestia to wybór odpowiedniego materiału. Obecnie zwykle rury wykonuje się z PCV lub innego tworzywa sztucznego. Dawniej rury były cynkowe, czy żelazne.

rura pcv fi 110Były one podatne na korozję, z czasem do wody przedostawały się szkodliwe związki chemiczne, negatywnie wpływające na zdrowie osób pijących wodę z kranu. Rury z metalu miały też tendencję do pękania i przeciekania, więc trzeba było je łatać. Nowoczesne rury z PCV nie emitują szkodliwych związków chemicznych, ani tez nie rdzewieją. Dodatkowo są lżejsze i łatwiejsze do zamontowania niż rury metalowe. PCV łatwo poddaje się formowaniu, dostępne są rury proste i skręcane, gładkie i karbowane. Rury muszą mieć też odpowiedni kształt i długość. Długie rury sprawdzają się do instalacji ziemnych i tych pod podłogami i ścianami, krótkie rurki montuje się przy kranach, toaletach, czy wannach. Tu instalacja często jest zawiła, trzeba wyrobić odpowiedni spad wody, a jednocześnie zmieścić się w przestrzeni pod umywalką, czy wanną.

Jak widać wybór dobrej rury jest bardzo prosty. Wystarczy celować w te o odpowiedniej długości i grubości, jak również w te wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych, takich jak PCV. Właściwie dobrana rura nie będzie pękać, rdzewieć, czy wydzielać szkodliwych związków chemicznych, a do tego będzie bardzo trwała i odporna na uszkodzenia.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder