Gdyby nie sieć rur ukryta w ścianach i pod ziemią to nie można byłoby stworzyć sprawnie działającej instalacji wodno-kanalizacyjnej w żadnym budynku. Rurami z wodociągów lub ze studni jest dostarczana jest woda pitna, a innymi rurami usuwane są nieczystości z łazienki i brudna woda. Żeby jednak instalacja była dobrze wykonana to trzeba dobrać do niej odpowiednie rury. Innej montuje się w domu, a inne na zewnątrz budynku.
Rura z tworzywa sztucznego
Muszą one pasować do armatury łazienkowej, jak również do szamba, oczyszczalni czy podłączenia do miejskiej kanalizacji. Jak wybrać odpowiednie rury, tak by nie trzeba było się martwić o ich szybką wymianę? Na pewno rury muszą mieć odpowiednią średnicę. Na przykład trwała rura PCV fi 110 będzie idealna do odprowadzania ścieków z miski ustępowej. Rury odprowadzające nieczystości zwykle są szersze niż rury doprowadzające wodę. Nie mogą być zbyt wąskie, bo wtedy nieczystości nie będą swobodnie przepływać w rurach, co może doprowadzić do ich częstego zatykania się. Z kolei w rurach zbyt szerokich zanieczyszczenia mogą poruszać się zbyt wolno ? wytworzone zostanie za małe ciśnienie, przez to również ścieki mogą zalegać w rurze i nie spłyną do szamba czy kanalizacji. Druga kwestia to wybór odpowiedniego materiału. Obecnie zwykle rury wykonuje się z PCV lub innego tworzywa sztucznego. Dawniej rury były cynkowe, czy żelazne.
Były one podatne na korozję, z czasem do wody przedostawały się szkodliwe związki chemiczne, negatywnie wpływające na zdrowie osób pijących wodę z kranu. Rury z metalu miały też tendencję do pękania i przeciekania, więc trzeba było je łatać. Nowoczesne rury z PCV nie emitują szkodliwych związków chemicznych, ani tez nie rdzewieją. Dodatkowo są lżejsze i łatwiejsze do zamontowania niż rury metalowe. PCV łatwo poddaje się formowaniu, dostępne są rury proste i skręcane, gładkie i karbowane. Rury muszą mieć też odpowiedni kształt i długość. Długie rury sprawdzają się do instalacji ziemnych i tych pod podłogami i ścianami, krótkie rurki montuje się przy kranach, toaletach, czy wannach. Tu instalacja często jest zawiła, trzeba wyrobić odpowiedni spad wody, a jednocześnie zmieścić się w przestrzeni pod umywalką, czy wanną.
Jak widać wybór dobrej rury jest bardzo prosty. Wystarczy celować w te o odpowiedniej długości i grubości, jak również w te wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych, takich jak PCV. Właściwie dobrana rura nie będzie pękać, rdzewieć, czy wydzielać szkodliwych związków chemicznych, a do tego będzie bardzo trwała i odporna na uszkodzenia.
0 komentarzy