Rozwój właściwie każdej gałęzi gospodarki można porównać z działaniem kostek domino – jedna inwestycja determinuje drugą, a ta kolejną i kolejną. Bardzo podobnie jest w budownictwie, które często musi nadążać za pomysłami i zwiększającymi się możliwościami inwestorów.

Trwałe hale od producenta

producent hal stalowychRozwój infrastruktury jest więc często wymuszony przez działalność innych podmiotów gospodarczych, co można zaobserwować np. w budowaniu hal magazynowych i przemysłowych, których w Polsce pojawia się coraz więcej. Mogłoby się wydawać, że dzisiaj hale wznosi się podobnie, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niestety nie do końca jest to prawda – jedyną wspólną cechą pozostał główny zarys inwestycji kwalifikowany jako budownictwo szkieletowe. Słupy, rygle, stężenia oraz dźwigary kratowe – elementy te zostały przez ostatnie lata bardzo unowocześnione. Właściwie każdy polski producent hal stalowych dąży do tego, aby wznoszone przez niego obiekty były jeszcze bardziej trwałe i bezpieczne niż te wznoszone dawniej. Znaczny wpływ na proces projektowania ma także przeznaczenie budynku o znacznej kubaturze. Jeżeli w magazynie przewidywana jest praca suwnicy, dopuszczalne różnice osiadań poszczególnych przegród budowlanych są znacznie większe niż te, na które można sobie pozwolić w przypadku obiektów nie wyposażonych w ten element.

producent hal stalowychEtap tworzenia założeń i określania dokładnych wytycznych jest więc wyjątkowo ważny, aby inwestor mógł eksploatować halę w taki sposób, który będzie dla niego najbardziej opłacalny. W tym etapie określa się również wielkość powierzchni użytkowej oraz budżet, który często ma decydujący wpływ na ostatecznie dobrane rozwiązania. Następnie przechodzi się do bardzo złożonego i pracochłonnego etapu projektowania elementów konstrukcji. Każdy producent musi wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, takie jak rodzaj podłoża gruntowego, działanie wiatru, opady śniegu w danym regionie, granice przemarzania gruntu oraz warunki eksploatacji. Przekroje każdego z elementów nośnych muszą bowiem zapewnić konstrukcji bezpieczeństwo niezależnie od pory roku. Po zatwierdzeniu projektów i otrzymaniu zgody na budowę producent rozpoczyna produkcję wszystkich elementów. Odbywa się ona w fabryce, ponieważ pod ręką są tam niezbędne do cięcia, spawania i łączenia stali maszyny i urządzenia.

W warunkach zamkniętych producent ma także większą kontrolę nad dokładnością wykonania elementów. Po sprawdzeniu ich jakości są one ładowane na środek transportu i dowożone w miejsce wbudowania – ważne jest więc to, aby produkcja odbywała się w konkretnej kolejności.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder