Szukając niecodziennych rozwiązań w kwestii pokrycia dachowego, warto rozważyć wykorzystanie trzciny. Ten niepozorny materiał idealnie nadaje się do roli pokrycia dachowego. Dach musi mieć przynajmniej 35-stopniowe nachylenie. Zalecany jest kąt od 40 do 60 stopni. Chociaż trzcina ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dodatkowa warstwa ocieplenia może okazać się niezbędna, żeby budynek spełniał restrykcyjne normy dotyczące zapotrzebowania na energię cieplną w skali roku. Do ułożenia pokrycia dachu z trzciny potrzebnych będzie kilka elementów.

Pokrycie dachu trzciną ? jak wykonać?

pokrycie dachu trzcinąNajważniejsza jest sama trzcina, która powinna być zbierana późną jesienią i sezonowana. Oprócz niej potrzebne będą łaty, wełna mineralna oraz krokwie. Na każdy metr kwadratowy pokrycia należy naszykować około 12 wiązek trzciny. Układa się ją na grubość od 30 do 40 centymetrów. Grubsza warstwa zapewnia lepszą izolację termiczną oraz akustyczną, ale powoduje jednocześnie, że dach jest cięższy. Trzcinę montuje się do łat przy pomocy drutu chromo-niklowego. Musi on być nierdzewny, ponieważ będzie narażony na działanie wilgoci. Inną metodą układania trzciny na dachu jest wykorzystanie prętów, które utrzymują materiał między łatami. Trzcinę układa się kłosem w górę. Dla zawodowych dekarzy pokrycie dachu trzciną krok po kroku nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem.

pokrycie dachu trzcinąPo zakończeniu układania, gdy trzcina jest już ułożona i nieruchoma, należy ją zabezpieczyć. Impregnację przeprowadza się dedykowanymi środkami. Warto rozważyć także dodatkową impregnację ekologicznym materiałem ogniotrwałym. Na dachu pokrytym trzciną nie montuje się rynien. Woda spływa bezpośrednio z poszycia, które powinno być wysunięte jak najdalej poza krawędź. Budowa dachu z trzciny wymaga odpowiedniego przygotowania konstrukcji. Jeden metr kwadratowy trzciny może ważyć nawet 70 kilogramów. Ostatnim etapem powinien być montaż instalacji odgromowej ? wyładowania atmosferyczne są szczególnie niebezpieczne dla budynków, które posiadają tego typu pokrycia dachowe.

Budynki, na których zastosowano pokrycie z trzciny, wyróżniają się nieprzeciętną estetyką. Wewnątrz nich łatwo utrzymać pożądaną temperaturę. Trzcina cechuje się także bardzo dobrą izolacją akustyczną. Impregnację trzciny należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 7 lat. Tego typu pokrycie dachowe jest przyjazne dla środowiska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokrycie z trzciny wykonać na budynku, który ma być pasywny. Materiał ten posiada świetne właściwości termoizolacyjne i niski współczynnik przenikania ciepła.