W ostatnim czasie zwraca się uwagę na konieczność wykorzystywania coraz bardziej innowacyjnych sposobów na obróbkę surowców. Do tych, które są zdecydowanie najbardziej popularne, należy zaliczyć przetwarzanie ich przy pomocy tak zwanych kabin śrutowniczych. Ich działanie jest bardzo zbliżone do piaskowania, ale jednak pozwala na obróbkę w bezpieczniejszych warunkach. Kabina śrutownicza to wyjątkowe pomieszczenie, które musi być idealnie dopasowane pod kątem wielkości do oczyszczanego elementu.

Kabina śrutownicza, podstawa procesu oczyszczania

 kabiny śrutowniczePrzy pomocy takiej właśnie kabiny, można wykonywać obróbkę powierzchniową dowolnych konstrukcji, części czy też blach, za pomocą tak zwanego śrutowania. Jest to sposób na oczyszczanie różnych powierzchni, pod względem działania bardzo zbliżony do piaskowania. Zazwyczaj, śrutowanie realizowane jest dzięki silnemu strumieniowi powietrza lub wody pod wysokim ciśnieniem. Wykorzystywane są one z kolei do przenoszenia ścierniwa, czyli bardzo drobnych cząstek metalu, korundu czy też garnetu. Drobinki te mogą z bardzo dużą prędkością uderzać w obrabianą powierzchnię, stopniowo usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia, których usunięcie w inny sposób nie byłoby możliwe.

 kabiny śrutowniczeDzięki śrutowaniu, oczyszczona powierzchnia może uzyskać pożądaną chropowatość, przez co zwiększy się znacznie szansa na naniesienie na nią różnego typu powłok lakierniczych czy też antykorozyjnych. Oczywiście, zabieg ten może być wykonywany bez konieczności użycia elementów takich, jak specjalistyczne kabiny śrutownicze. Dzięki nim jednak, można zdecydowanie ograniczyć rozprzestrzenianie się ścierniwa podczas pracy. Nie zanieczyszcza ono dzięki temu zakładu pracy i nie stwarza zagrożenia dla osób postronnych. Aby tak właśnie było, kabina śrutownicza musi zostać wyposażona w cały szereg bardzo ważnych komponentów. Chodzi tutaj na przykład o dyszę czyszczarki, systemy wentylacji oraz o system odzyskiwania i oczyszczania ścierniwa. Wszystkie te elementy są bardzo ważne, aby warunki śrutowania były jak najkorzystniejsze dla pracowników.

Śrutowanie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod na oczyszczanie różnych powierzchni, w szczególności zaś tych wykonanych z metalu. Metoda ta pozwala na osiągnięcie zdecydowanie lepszych efektów, niż dawniej stosowane w użytku profesjonalnym piaskowanie. Wszystko ze względu na fakt, że obecnie znanych jest szereg rozwiązań, które mogą pozytywnie wpływać na kwestię wydajności i bezpieczeństwo śrutowania. Do takich właśnie rozwiązań zaliczyć należy kabiny śrutownicze, wyposażone w nowoczesne systemy wentylacyjne.