Drewno to materiał naturalny i szlachetny, który niestety łatwo można zniszczyć. Woda sprawia, że drewno butwieje, pęcznieje, a nawet gnije. Dodatkowo źle zabezpieczone może szybko się brudzić, odbarwiać. Dlatego ważne jest jego prawidłowe zabezpieczenie i czyszczenie, tak by struktura drewna i jego kolor były należycie chronione. O czym trzeba pamiętać dbając o drewnianą podłogę?

Olej zabezpieczający drewno

olej do podłógPierwsza kwestia to delikatne czyszczenie. Taką podłogę można codziennie zamiatać, by usunąć kurz, czy sierść zwierząt. Najlepsza będzie do tego szczotka z miękkim włosiem, która nie będzie rysować lakieru na panelach czy parkiecie. Myć podłogę można mopem z dodatkiem specjalnych preparatów myjących. Są one delikatne, a dodatkowo mają w swoim składzie oleje, które zabezpieczają strukturę drewna i sprawiają, że będzie ona delikatnie błyszcząca. Warto jednak zaznaczyć, że podłoga po myciu nie będzie tłusta ani śliska, a odpowiednio umyta nie będzie posiadała także smug ani zacieków. Druga kwestia to renowacja podłóg z drewna. Parkiety drewniane można cyklinować . polega to na starciu wierzchniej warstwy lakieru i drewna i odsłonięciu niezniszczonej warstwy paneli.

olej do podłógPotem takie deski trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Olej do podłóg drewnianych, bejcę lub lakier nakłada się pędzlem. Mogą one mieć kolor drewna ? w ten sposób podkreśli się jego barwę, nabierze ona głębi. Lakier bezbarwny jest dobry wtedy, kiedy nie chcemy zmieniać koloru posadzki. Z kolei można zainwestować też w olej o ton jaśniejszy i ciemniejszy ? w ten sposób dokona się małego remontu podłogi bez jej zrywania. Olej nie tylko nada ładnej barwy deskom drewnianym, ale także podkreśli słoje i zabezpieczy drewno przed wnikaniem brudu i wody. Na posadzki nowe można zastosować olej nakładany spryskiwaczem lub też wosk. Dzięki temu podłoga będzie od początku dobrze zabezpieczona przez co dłużej będzie wyglądać jak nowa. Na nową posadzkę oleje i woski można także nakładać przy pomocy specjalnego aplikatura. Nakłada się go na butelkę z olejem, dzięki czemu preparat stale będzie do niego spływał. Aplikator z przodu ma miękką, szeroką gąbeczkę, dzięki czemu aplikacja oleju będzie szybka i bezproblemowa.

Można nim pokryć nawet duże powierzchnie bez martwienia się o smugi. Warto dbać o podłogi wykonane z drewna. Nie zawsze da się je naprawić, często niezbędna jest wymiana całej podłogi lub jej części. A wystarczy odpowiednio myć i konserwować podłogę drewnianą i nie trzeba się będzie się trzeba było martwić o jej remont, czy cyklinowanie.

Kategorie: Wnętrza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder