Dom to odzwierciedlenie osobowości i stylu życia jego mieszkańców ? prawda czy fałsz? Coraz częściej można odnieść wrażenie, że jest to stwierdzenie zgodne z rzeczywistością. Jeśli właściciel domu świadomie kształtuje swoje otoczenie, w naturalny sposób zaczyna ono zdradzać jego upodobania czy zainteresowania.

Można ogólnie przyjąć, że ktoś, kto ceni wartości rodzinne, wykreuje w swoim domu przestrzeń przyjazną dzieciom i sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu z bliskimi. Domatorzy zainwestują w komfortowe rozwiązania, które uprzyjemnią im wypoczynek w czterech ścianach, a fani zdrowego stylu życia nie zapomną o domowej siłowni czy miejscu na matę do ćwiczeń. Z kolei osoby z zacięciem artystycznym rozpoznamy po zawartości ich pracowni, a życiowych minimalistów ? po oszczędnych, niemal surowych wnętrzach. Kto zatem wybiera domy z drewnianych bali? W tym wpisie postaram się przybliżyć Ci sylwetkę mieszkańca takiego domu. Kto wie, może zachwyci Cię jego styl życia i też zapragniesz zamieszkać w domu z drewna?

Kilka słów o fińskich domach z bali

fiński dom z bali Wielu osobom drewniane domy kojarzą się z budynkami w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem albo z leśniczówkami. Takie przykłady drewnianej zabudowy są powszechnie znane, ale z reguły nie budzą większego zainteresowania z uwagi na swój skromny charakter. Warto jednak zauważyć, że prawdziwe domy z drewnianych bali to coś zupełnie innego niż popularny domek nad wodą.

Jedne z moim zdaniem najpiękniejszych domów z drewna wywodzą się z Finlandii i zupełnie nie przypominają leśniczówek. Z reguły są to w pełni funkcjonalne, całoroczne domy, które wyróżniają się niezwykłą architekturą. Ich wyjątkowość opiera się na prostym, bardzo harmonijnym i zrównoważonym wzornictwie. W przypadku fińskich domów z drewna uwagę zwracają duże okna oraz specyficzny podział przestrzeni w środku. Wnętrze domu najłatwiej umownie podzielić na dwie strefy ? dzienną i nocną. Strefa dzienna jest z reguły otwarta, co sprzyja integracji mieszkańców i ułatwia komunikację między nimi.

W takim otoczeniu można jednocześnie gotować, bawić się z dziećmi i przyjmować gości.dom z drewna Z kolei strefa odpoczynku nocnego zazwyczaj jest zamknięta i wyciszona, co umożliwia spokojny sen. Z uwagi na architekturę i aranżację fińskie domy z bali drewnianych sprawiają wrażenie niezwykle przytulnych, ciepłych oraz przyjaznych. Piękny wygląd i właściwy dobór mebli to jednak zaledwie połowa sekretu ich wyjątkowości. Drugą część stanowi materiał, z którego są budowane, a mianowicie bale z litego drewna.

Prawdziwe fińskie domy z bali powstają tylko z masywu. Surowiec na bale pozyskuje się z terenów, które obfitują w lasy i objęte są programami nierabunkowej gospodarki zasobami przyrodniczymi. Oznacza to, że człowiek korzysta z zasobów naturalnych, ale jednocześnie dba o odradzanie się lasów oraz racjonalne zużywanie materiałów. Dzięki takiemu procesowi pozyskiwania drewna fińskie lasy pozostają bujne, a ludzie mogą cieszyć się domami z naturalnego, litego drewna wysokiej jakości.

Bale z masywu doskonale izolują od zimna i nadają się do budowy całorocznych domów mieszkalnych. W przypadku potrzeby zastosowania dodatkowego ocieplenia, stosuje się wyłącznie naturalne materiały. Cała idea fińskich domów z bali opiera się na budowaniu ekologicznych, naturalnych budynków, które są nie tylko piękne, ale także zdrowe i bezpieczne. Domy z bali uchodzą za bardzo trwałe, odporne na zmienne warunki pogodowe oraz wilgoć.

Przebywanie w domu z drewna korzystnie wpływa na samopoczucie. Uważa się, że ten materiał dobrze pochłania hałas, co sprzyja odpoczynkowi i uspokaja nerwy. Ponadto drewniana konstrukcja domu wygląda pięknie od środka i od zewnątrz. Niepowtarzalny układ słojów w naturalnym drewnie sprawia, że każdy dom z bali jest jedyny w swoim rodzaju.

Kto decyduje się na dom z bali?

wnętrze fińskiego domuW skrócie można powiedzieć, że drewniane domy w stylu fińskim to miejsce dla kogoś, kto rozumie i wyznaje filozofię ich twórców. Przytulny, ciepły, ekologiczny dom to idealne miejsce dla osób poszukujących bliskości i zgody z przyrodą. Z kolei zrównoważony i naturalny charakter budynku odpowiada ludziom ceniącym harmonijne życie, spokój, bezpieczeństwo oraz umiar. W fińskim domu świetnie pracuje się nad zacieśnianiem więzi i pielęgnowaniem relacji. To dobre miejsce dla rodzin, które cenią wspólne spędzanie czasu. Można zatem uznać, że taki dom nieodłącznie wiąże się z troską o innych, z czułością w relacjach i dbaniem o siebie nawzajem. Tradycyjny fiński dom z bali to rodzaj sprzeciwu wobec świata, który zatraca się w pędzie ku nowym technologiom.

Dom dopasowany do mieszkańców

Dopasowanie domu do osobowości i stylu życia mieszkańców to wyzwanie. Nie jest łatwofiński dom z drewna znaleźć jeden budynek, który spełni oczekiwania wszystkich domowników. Fińskie domy z drewnianych bali to przykład zabudowy, która spodoba się mieszkańcom o sprecyzowanych i konkretnych wymaganiach. Połączenie fińskiego domu z ludźmi ceniącymi naturę, wartości rodzinne i relacje międzyludzkie wydaje się zatem przepisem na sukces. Jeśli czujesz, że posiadasz właśnie te cechy, dom z drewna w fińskim stylu może być spełnieniem Twoich marzeń.

Kategorie: Architektura

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder