Nie tak dawno temu opublikowaliśmy głęboko rozwinięty wywód dotyczący drzwi wejściowych. Jest to nasz konik, dlatego tak wiele pragnęliśmy poświęcić tej tematyce. Jednak drzwi zewnętrzne to nie jedyne porta naszych domów. Wewnątrz również znajdują się bramy prowadzące do różnych światów. Możemy wybierać wśród tradycyjnych modeli, jednak ogromnym zainteresowaniem ostatnimi czasy cieszą się drzwi przesuwne.

Co my tu mamy?

Drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem dla małych mieszkań: niebezpieczeństwo spotkania bliskiego stopnia drzwi i twarzy spadło do zera, a ustawność mebli dała więcej możliwości. Jednak początki drzwi przesuwnych oznaczały ich harmonijkowe z cienkiego, giętkiego tworzywa. Było to zabezpieczenie zamontowane we framugach. Zapewniały one podstawowe poczucie prywatności, jednak nie mogły w pełni zaspokoić potrzeb odosobnienia: zawsze istniało ryzyko, że nasze rozmowy zostaną przypadkiem usłyszane, a nasze tajemnice podpatrzone. Jednak architekci zdołali obejść tę problematyczną przypadłość. Oferowane współcześnie drzwi wykonywane są z wysokojakościowych materiałów, m.in. z drewna i szkła. Są stylizowane na drzwi nowoczesne, jak i tradycyjne.

Drzwi przesuwne do pokoju możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwsze z nich to najbardziej znane drzwi naścienne. Ich mechanizm zbliżony jest do tego, który stosowany jest w szafach na wymiar typu komandor: poruszają się one na szynach umieszczonych pod sufitem i u dołu ściany. System drzwi przesuwnych tego typu nie jest skomplikowany. Drzwi są widoczne cały czas tylko w jednym z pomieszczeń. Są niezwykle praktyczne: możemy zamontować je w mieszkaniu bez większej ingerencji w strukturę ściany. Nie będą wymagane dodatkowe koszty związane z wypełnianiem czy odmalowaniem ściany.

Prawdziwym fenomenem okazały się jednak innego rodzaju drzwi przesuwne: są nieco ?skryte?, ale zebrane towarzystwo zachwyca pięknem i oryginalnością. Planując montaż drzwi przesuwnych jeszcze przed wzniesieniem ścian (lub gdy mamy możliwość wprowadzenia zmian w konstrukcji) weźmy pod uwagę właśnie drzwi chowane. Prawidłowo zamontowane drzwi, chowane w tzw. kopercie (dopasowanej do ich rozmiaru) nie będą widoczne, możliwa będzie wtedy nie tylko idealna harmonia w pomieszczeniach, ale również dodatkowy walor w aranżacji pokoju. Przesuwne drzwi to świetny wybór dla takich pomieszczeń jak garderoba, jadalnia czy gabinet.

Trudny wybór

Wspomnieliśmy o mało atrakcyjnym wykonaniu drzwi harmonijkowych. Dzisiaj, materiały, z których tworzy się drzwi przesuwne zyskały na jakości. Największym zainteresowaniem cieszą się drzwi z tworzyw sztucznych, głównie ze względu na wygodę ich użytkowania. Materiał jest stosunkowo trwały, lekki, a przede wszystkim utrzymanie go w czystości nie sprawia większych problemów. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu nowoczesnym, jako oryginalne, ale niedrogie wykończenie. Cena drzwi naściennych wykonanych z tworzyw sztucznych waha się w granicach do 500 zł. Bardziej eleganckie są oczywiście szklane drzwi przesuwne. Pasują wręcz do każdego pomieszczenia i aranżacji. Świetnie sprawdzą się, jako drzwi do pokoju dziennego czy jadalni, ale równie oryginalnie będą wyglądać, jako porta do ogrodu zimowego.

Dzięki temu, że drzwi zawierają różnej wielkości szklane elementy świetnie przepuszczają naturalne światło, przez co pomieszczenie zyskuje na przestronności i lekkości. Drzwi szklane po lekkich korektach z lubością wybierają panie do swoich sypialni: drzwi z lustrami zamiast szyb sprawdzą się idealnie, jako przejście do buduaru pani domu. Niezwykłą oryginalnością okażą się tak wykonane drzwi przesuwne szklane cena, jaką będziemy musieli przeznaczyć na ten cel to ok. 1000-1500 zł za konstrukcję naścienną i nawet 2500 za drzwi chowane. Inną opcją, która również szczyci się elegancją i wytwornym smakiem, z nutką tradycji, to drzwi przesuwne wykonane z drewna.

Drewno od zawsze było oznaką luksusu, nic więc dziwnego, że wykonane z ciężkiego, prawdziwego drewna drzwi robią tak duże wrażenie na odwiedzających. W ofercie niektórych firm, produkujących drzwi na wymiar możemy skorzystać z opcji drzwi rzeźbionych. Drzwi z prawdziwego drzewa są dobrymi izolatorami dźwięków, sprawdzą się więc, jako drzwi gabinetowe. Ich nieco tańszy odpowiednik z płyt pilśniowych, choć wygląda podobnie, nie sprawdzi się w tej roli tak samo dobrze. Drzwi naścienne z naturalnego drewna to koszt prawie 1000 zł, do drzwi chowanych dopłacić będziemy musieli jeszcze ok. 500 zł.

Podsumowanie

Podane przez nas ceny to orientacyjne koszty jednego skrzydła drzwiowego. Wydatki związane z montażem i zakupem prowadnic nie zostały wliczone w naszą wycenę. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że cena drzwi jest zależna przede wszystkim od wielkości otworu drzwiowego: wykonując drzwi na wymiar (co jest szczególnie polecane) warto zasięgnąć opinii specjalisty w kwestii odpowiednich wymiarów, zanim podejmie się kolejne kroki.

Kategorie: Meble

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder