Często, kierując się trendami stylistycznymi, sentymentem, lub czasami aspektem finansowym bierzemy pod uwagę pomysł odnowienia starych drzwi do mieszkania. Zdawać by się mogło, że jest to rzeczą trudną. Jednak zależy to od podejścia i przygotowania. My udowodnimy, że wystarczy odpowiednie nastawienie, i wszystko stanie się możliwe.

Drzwi na nowo

Jak już wspomnieliśmy, przy odnawianiu starych drzwi liczy się przede wszystkim przygotowanie. Chęci to jeszcze nie wszystko: nie można rozpocząć pracy, nie posiadając odpowiedniego ekwipunku. Tym sposobem renowator- amator, winny jest zaopatrzyć się przede wszystkim w szlifierkę, opalarkę, szpatułkę, przedmioty BHP oraz produkty potrzebne do odnowienia naszych drzwi. Miejsce, w którym rozpoczniemy pracę, musi być bezpieczne, dobrze oświetlone oraz wygłuszone na tyle, by hałasy z niego dobiegające nie były irytujące dla społeczeństwa. Pierwszą czynnością wykonywaną podczas renowacji drzwi to usunięcie warstw starej farby.

Używa się do tego celu opalarki i szpatułki. Kolejnym punktem jest szlifowanie. Na tym etapie używamy papier ścierny (należy odpowiednio dobrać gradację, by nie zarysować powierzchni) oraz szczotka. Pracę możemy uznać za zakończoną, jeśli pod powierzchnią dłoni nie da się wyczuć żadnych nierówności.

Osoby bardziej wprawne, mogą użyć do tego celu szlifierki- jest to na pewno sposób szybszy, jednak wymagana jest pewna ręka i doświadczenie, gdyż nieumiejętne odnawianie drzwi w ten sposób, może doprowadzić do ich zniszczenia. Z drzwi usuwamy wszelkiego rodzaju pyły, czy zanieczyszczenia (powstałe w wyniku wcześniejszych prac), a także ewentualne szkodniki. Jeżeli odnawianie starych drzwi tego wymaga, możemy dokonać napraw, lub uzupełnień ubytków.

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Posiadając już przygotowane drzwi i ościeżnicę możemy wprowadzić w życie nasz zamiar dotyczący tego, jak odnowić drzwi. Możemy oczywiście zatrzymać się na etapie odświeżenia drzwi: w tym przypadku zdecydowanie wystarczającym krokiem będzie potraktowanie ich farbą w klasycznym kolorze (czarnym, białym czy brązowym), dobranym do wnętrza, lub po prostu zaimpregnowanie. Sposoby te są najprostsze, a jednocześnie eleganckie. Wprowadzają do wnętrza niezakłócony ład i porządek. Jeśli jednak zależy nam na wnętrzu z charakterem, musimy pomyśleć nad oryginalniejszym rozwiązaniem. Często nie wymagają one wyszukanych kosztów, a efekt końcowy za to, jest zdumiewający.

Do jednych z takowych zaliczyć można nie-zwykłe przemalowanie drzwi, na niestandardowy kolor. Niezwykle interesujące mogą wydać się stare drzwi, z mosiężną klamką w kolorze np. bordo. Nowocześniejszym modelom wesołe, żywe kolory również niczego nie ujmą. Ciekawym rozwiązaniem (zwłaszcza w pokoju dziecięcym/ młodzieżowym) będzie pomalowanie jednej ze stron drzwi farbą tablicowa- radość dziecka będzie bezcenna, a nasze ściany i meble również odetchną. Jeżeli przeraża nas wizja czarnych drzwi w pokoi dziecinnym, na pocieszenie dodamy, że farba występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Jeżeli nasze dziecko wyrosło już z murali na tablicy, a interesuje się np. bardziej zaawansowaną sztuką, polecamy zaakcentować ją właśnie na drzwiach. Idealnie do tego celu sprawdzi się tapeta: trójwymiarowa, z motywem geometrycznym lub komiksowym.

Jeżeli naszym celem jest odnowa starych drzwi prowadząca do ?poważniejszych? pomieszczeń np. sypialni, możemy rozważyć obicie ich materiałem o ciekawej fakturze. Pomysłem, nad którym warto się zastanowić jest modny motyw motyw pikowanej tkaniny lub skóry. Jeżeli nasze drzwi posiadają przeszklenia, mamy szansę urozmaicić ich wygląd wymieniając rodzaj szyb (np. mleczne lub matowe szkło czy witraże).

Pomysłów na zapierającą dech w piersi przemianę drzwi jest co najmniej ?kilka?. To, jaka będzie nasza ostateczna decyzja zależy jedynie od naszych chęci, wizji oraz umiejętności. Jednak nawet jeśli nigdy wcześniej nie odnawialiśmy drzwi, warto spróbować. Kto nie ryzykuje ten nie ma, a zyskać możemy naprawdę wiele.

Kategorie: Ciekawostki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder